3 days of Belgium
Wéris 2.7.2012
Hermathenae CO
Last updated: 02.07.2012 13:23:59
Contact/Remarks:
rma@helga-o.com
Contact/Remarks:
rma@helga-o.com
Final cumulated results
D-10
D-12
D-14
D-16
D-18
DE
D21
DB
D35
D40
D45
D50
D55
D60
D65
D75+
H-10
H-12
H-14
H-16
H-18
H-20
HE
H21
HB
H35
H40
H45
H50
H55
H60
H65
H70
H75+
SE
LE
SD
LD
1
2
3
Total
NCL
non classé
D-10
1900m
15m (10)
[H:]M:S
min/km
1.
Kato KEUPPENS
BEL
Omega
15:32
8'10"
2.
Anneleen KNOOPS
BEL
hamok
16:50
8'51"
+1:18
3.
Célia PIRON
BEL
C.O. Liège
22:58
12'05"
+7:26
4.
Emma WILLEMSENS
BEL
Hermathenae CO
24:17
12'46"
+8:45
5.
Kato BROUCKAERT
BEL
Omega
24:28
12'52"
+8:56
6.
Gaëlle FRONHOFFS
BEL
ASUB
24:36
12'56"
+9:04
7.
Julia KREKELS
BEL
TROL
27:10
14'17"
+11:38
8.
Sarah ROOMAN
BEL
TROL
28:39
15'04"
+13:07
9.
Emma PETITJEAN
BEL
Hainaut O.C.
30:34
16'05"
+15:02
10.
Lena GEENEN
BEL
K.O.L.
40:30
21'18"
+24:58
Top
D-12
2800m
40m (5)
[H:]M:S
min/km
1.
Lotte WILLEMS
BEL
Omega
26:52
9'35"
2.
Marine SILLIEN
BEL
C.O. Pégase
30:05
10'44"
+3:13
3.
Sophie BROUCKAERT
BEL
Omega
34:48
12'25"
+7:56
4.
Coraline MATHEVE
BEL
Hermathenae CO
40:21
14'24"
+13:29
5.
BEL
Omega
46:34
16'37"
+19:42
Top
D-14
3100m
75m (9)
[H:]M:S
min/km
1.
Hannah THIELS
BEL
Omega
42:43
13'46"
2.
Lucie DRYGALSKI
BEL
Hainaut O.C.
45:10
14'34"
+2:27
3.
Magalie GILLET
BEL
Omega
49:35
15'59"
+6:52
4.
Florence VON MONTIGNY
BEL
O.L.G. St. Vith ARDOC
56:02
18'04"
+13:19
5.
Lisa ELSEN
BEL
Omega
57:50
18'39"
+15:07
6.
Leonie VILZ
GER
TV Eitelborn
1:05:02
20'58"
+22:19
7.
Esmee VAN DE MAELE
BEL
K.O.L.
1:19:54
25'46"
+37:11
NCL
Hannah RAUSCHEN
BEL
O.L.G. St. Vith ARDOC
NCL
Lucie ARNO
BEL
Hainaut O.C.
Top
D-16
4200m
160m (8)
[H:]M:S
min/km
1.
Chiara DUCOMBLE
BEL
O.L.G. St. Vith ARDOC
46:15
11'00"
2.
Eleonore ROBINSON
BEL
ASUB
56:04
13'20"
+9:49
3.
Claudia ROOMAN
BEL
TROL
1:03:01
15'00"
+16:46
4.
Celine VILZ
GER
TV Eitelborn
1:04:59
15'28"
+18:44
5.
Sarah GENTEN
BEL
O.L.G. St. Vith ARDOC
1:26:58
20'42"
+40:43
6.
Capucine ALLE
FRA
Scapa Nancy
2:04:46
29'42"
+1:18:31
7.
Laure GODFROID
BEL
C.O. Liège
2:11:06
31'12"
+1:24:51
NCL
Véronika VASILYEVA
FRA
Scapa Nancy
Top
D-18
5300m
180m (4)
[H:]M:S
min/km
1.
Daniela MAUSEN
BEL
O.L.G. St. Vith ARDOC
1:14:40
14'05"
2.
Anne-Sophie LOVENS
BEL
C.O. Pégase
1:29:29
16'53"
+14:49
3.
Perrine DRYGALSKI
BEL
Hainaut O.C.
1:33:26
17'37"
+18:46
4.
Maxime VON MONTIGNY
BEL
O.L.G. St. Vith ARDOC
1:39:52
18'50"
+25:12
Top
DE
7900m
320m (4)
[H:]M:S
min/km
1.
Miek FABRÉ
BEL
Omega
1:09:59
8'51"
2.
Greet OEYEN
BEL
hamok
1:11:54
9'06"
+1:55
3.
Aline HERMANS
BEL
C.O. Liège
1:15:17
9'31"
+5:18
4.
Fanny TILKIN
BEL
C.O. Liège
1:27:44
11'06"
+17:45
Top
D21
5500m
210m (13)
[H:]M:S
min/km
1.
Elisabeth HENKES
BEL
O.L.G. St. Vith ARDOC
55:49
10'08"
2.
Nancy WENDERICKX
BEL
hamok
58:14
10'35"
+2:25
3.
Liesbeth VAN DE VELDE
BEL
Omega
58:23
10'36"
+2:34
4.
Ronja FELL
BEL
O.L.G. St. Vith ARDOC
1:02:20
11'19"
+6:31
5.
Sofie HEUNINCKX
BEL
K.O.L.
1:06:12
12'02"
+10:23
6.
Renée SCHWARTZ
FRA
C.O. Liège
1:12:22
13'09"
+16:33
7.
Emilie TIMMERMANS
BEL
Hainaut O.C.
1:23:10
15'07"
+27:21
8.
Eva VAN BOVEN
NED
UZO
1:25:49
15'36"
+30:00
9.
Emilie SEGUINOT
FRA
OS Charleville Mézières
1:27:28
15'54"
+31:39
10.
Aurélie DESCHEPPER
BEL
Balise 10
1:32:24
16'48"
+36:35
11.
Ellen BOURGONJON
BEL
TROL
1:54:21
20'47"
+58:32
12.
Judit GYORI
HUN
Salgótarjáni Dornyay SE
1:57:02
21'16"
+1:01:13
NCL
Catherine DERENNE
BEL
Hermathenae CO
Top
DB
4200m
160m (4)
[H:]M:S
min/km
1.
Jasmien TALLOEN
BEL
Omega
1:15:26
17'57"
2.
Véronique BASTIN
BEL
O.L.G. St. Vith ARDOC
1:24:19
20'04"
+8:53
3.
Vanessa BOLSENS
BEL
TROL
1:27:38
20'51"
+12:12
4.
Christel POULAIN
BEL
C.O. Pégase
1:40:08
23'50"
+24:42
Top
D35
5300m
180m (15)
[H:]M:S
min/km
1.
Karin BERNASCONI
SUI
ASCO Lugano
55:32
10'28"
2.
Anne TIMMERMANS
BEL
Hainaut O.C.
1:01:52
11'40"
+6:20
3.
Eleonora PEDRAZZINI
SUI
ASCO Lugano
1:03:08
11'54"
+7:36
4.
Laurence DRABS
BEL
ASUB
1:07:37
12'45"
+12:05
5.
Sally CALLAND
GBR
BRITISH ARMY ORIENTEERING CLUB
1:09:54
13'11"
+14:22
6.
Tina LINTEN
BEL
K.O.L.
1:11:41
13'31"
+16:09
7.
Gisela HENNES
BEL
O.L.G. St. Vith ARDOC
1:18:04
14'43"
+22:32
8.
Frédérique DELHASSE
BEL
Balise 10
1:20:27
15'10"
+24:55
9.
Virginie SEBA
BEL
C.O. Liège
1:20:48
15'14"
+25:16
10.
Dominique BARRAT
BEL
ASUB
1:21:30
15'22"
+25:58
11.
Sindy SAGGIORATO
BEL
Balise 10
1:32:28
17'26"
+36:56
12.
Sophie PAREE
BEL
hamok
1:34:13
17'46"
+38:41
13.
Julie TIMMERMANS
BEL
Hainaut O.C.
1:45:04
19'49"
+49:32
14.
Bieke VAN ELSACKER
BEL
Omega
1:46:09
20'01"
+50:37
15.
Anne CLERIN
BEL
C.O. Pégase
1:58:44
22'24"
+1:03:12
Top
D40
5300m
180m (9)
[H:]M:S
min/km
1.
Béatrice DE LONGUEVILLE
BEL
ASUB
47:55
9'02"
2.
Fabienne TASSIN
BEL
Hainaut O.C.
1:05:57
12'26"
+18:02
3.
Els SPILLEBEEN
BEL
Omega
1:12:14
13'37"
+24:19
4.
Laurence AUGHUET
BEL
ASUB
1:14:21
14'01"
+26:26
5.
Valérie AUGHUET
BEL
B.A.B.A.
1:16:19
14'23"
+28:24
6.
Annemie JANSEN
BEL
K.O.L.
1:16:53
14'30"
+28:58
7.
Sylvia HENNES
BEL
O.L.G. St. Vith ARDOC
1:18:51
14'52"
+30:56
8.
Lia LENAERS
BEL
Omega
1:21:22
15'21"
+33:27
9.
Valérie HUBENS
BEL
ASUB
1:24:11
15'53"
+36:16
Top
D45
4200m
160m (17)
[H:]M:S
min/km
1.
Marianne Lynge KROGH
DEN
Kolding Orienterings Klub
45:32
10'50"
2.
Katleen VAN DE MOORTEL
BEL
Omega
49:13
11'43"
+3:41
3.
Greta MOLS
BEL
hamok
58:17
13'52"
+12:45
4.
Hilde VERCAEREN
BEL
K.O.L.
58:57
14'02"
+13:25
5.
Geneviève PISSART
BEL
C.O. Liège
1:01:43
14'41"
+16:11
6.
Leen WOUTERS
BEL
Omega
1:03:47
15'11"
+18:15
7.
An DUYCK
BEL
ASUB
1:05:49
15'40"
+20:17
8.
Bernadette GOVAERTS
BEL
ASUB
1:08:54
16'24"
+23:22
9.
Viktoria HERZFELD
GER
BUS Tuvalu
1:12:11
17'11"
+26:39
10.
Bénédicte DELITTE
BEL
Hainaut O.C.
1:19:42
18'58"
+34:10
11.
Kristel PALMANS
BEL
Omega
1:21:05
19'18"
+35:33
12.
Betty DE MEYER
BEL
TROL
1:21:21
19'22"
+35:49
13.
Catherine DE BIOURGE
BEL
C.O. Pégase
1:23:04
19'46"
+37:32
14.
Jenny BUELENS
BEL
ASUB
1:28:17
21'01"
+42:45
NCL
Dominique LUYTS
BEL
ASUB
NCL
Françoise RENARD
BEL
C.O. Liège
NCL
Mia KINNAER
BEL
Omega
Top
D50
3400m
75m (10)
[H:]M:S
min/km
1.
Silvia ZEMP CAMPANA
SUI
ASCO Lugano
41:20
12'09"
2.
Maire MERIHEINÄ
FIN
IF Sibbo-Vargarna
41:28
12'11"
+0:08
3.
Linda VERBRAKEN
BEL
Borasca
42:53
12'36"
+1:33
4.
Els PUT
BEL
Omega
43:25
12'46"
+2:05
5.
Katinka MULDER
NED
NADA
44:09
12'59"
+2:49
6.
Muriel CHOUFFART
BEL
C.O. Liège
53:08
15'37"
+11:48
7.
Anita BAERTS
BEL
Borasca
1:04:45
19'02"
+23:25
8.
Martine MINET
BEL
O.L.V. Eifel
1:10:52
20'50"
+29:32
9.
Gudrun ZWICKE
GER
DJK VFL Willich
1:23:22
24'31"
+42:02
NCL
Monique BERWAER
BEL
C.O. Liège
Top
D55
3400m
75m (11)
[H:]M:S
min/km
1.
Judith CHECKLEY
ESP
Totana Orientacion
46:37
13'42"
2.
Jane CAMPBELL
FRA
Guyancourt Orientation 78
48:46
14'20"
+2:09
3.
Christine PARMENTIER-RENARD
BEL
ASUB
53:44
15'48"
+7:07
4.
Viera FIALOVA
SVK
N.S.V. Amel
55:37
16'21"
+9:00
5.
Irma COLLIENNE
BEL
O.L.V. Eifel
1:00:24
17'45"
+13:47
6.
Lily-Anne COLE
BEL
TROL
1:01:06
17'58"
+14:29
7.
Marie-Thérèse ROSE
FRA
OS Charleville Mézières
1:02:34
18'24"
+15:57
8.
Antoinette GUIGUET
FRA
MAR-CO
1:07:50
19'57"
+21:13
9.
Michèle ASSANTE
FRA
MAR-CO
1:10:48
20'49"
+24:11
10.
Jane LEGROSCOLLARD
BEL
TROL
1:26:19
25'23"
+39:42
11.
Marie QUISTHOUDT
BEL
Omega
1:56:58
34'24"
+1:10:21
Top
D60
3100m
75m (10)
[H:]M:S
min/km
1.
Lisette EYKMANS
BEL
K.O.L.
38:13
12'19"
2.
Carol SANDS
GBR
SOC Wanderers
40:23
13'01"
+2:10
3.
Marie-Jo BRUNEL
FRA
YCONE SENS
46:07
14'52"
+7:54
4.
Christa ZWIKKER
NED
TROL
52:10
16'49"
+13:57
5.
Agnès SEBA-PONCELET
BEL
C.O. Liège
56:38
18'16"
+18:25
6.
M.Christine BLANCHE
BEL
ASUB
58:20
18'49"
+20:07
7.
Jacqueline MOREAU SCUVEE
BEL
C.O. Liège
1:00:29
19'30"
+22:16
8.
Eva-Marie MARTY
SUI
OL - Domino
1:06:39
21'30"
+28:26
9.
Nicole NAEIJE
BEL
ASUB
1:08:56
22'14"
+30:43
NCL
Martine ROBERT
FRA
Haute Saone Orientation
Top
D65
3100m
45m (8)
[H:]M:S
min/km
1.
Nicole BLASCO
FRA
Club Athlétique Cherveix Cubas
37:22
12'03"
2.
Monique DEFFENSE
BEL
C.O. Pégase
41:18
13'19"
+3:56
3.
Danielle NOLENS
BEL
hamok
45:40
14'43"
+8:18
4.
Pauline WARD
GBR
Derwent Valley
51:58
16'45"
+14:36
5.
Nicole BASTIEN-FATH
FRA
Scapa Nancy
1:16:33
24'41"
+39:11
6.
Frie BRESSELEERS
BEL
TROL
1:41:12
32'38"
+1:03:50
NCL
Claudine AST
FRA
Hautes Vosges Orientation
NCL
Gilberte MARIEN
BEL
K.O.L.
Top
D75+
3100m
45m (1)
[H:]M:S
min/km
1.
Josette LUXEN
BEL
Balise 10
1:36:19
31'04"
Top
H-10
1900m
15m (6)
[H:]M:S
min/km
1.
Liam THIELS
BEL
Omega
14:29
7'37"
2.
Joris SMET
BEL
TROL
24:54
13'06"
+10:25
3.
Corentin MATHEVE
BEL
Hermathenae CO
28:05
14'46"
+13:36
4.
Justin GILLET
BEL
C.O. Liège
28:55
15'13"
+14:26
5.
Wolf DE MITS
BEL
TROL
30:11
15'53"
+15:42
6.
Antoine VANSPAUWEN
BEL
Hermathenae CO
30:21
15'58"
+15:52
Top
H-12
2800m
40m (11)
[H:]M:S
min/km
1.
Tibo GILLET
BEL
Omega
20:40
7'22"
2.
Philip CARLSSON
SWE
Nyköpings OK
21:54
7'49"
+1:14
3.
Kasper Lynge KROGH
DEN
Kolding Orienterings Klub
24:30
8'45"
+3:50
4.
Matijs LOECKX
BEL
Omega
26:31
9'28"
+5:51
5.
Thomas KNOOPS
BEL
hamok
27:17
9'44"
+6:37
6.
Tim KAYE
BEL
Hermathenae CO
33:31
11'58"
+12:51
7.
Justin COURTOY
BEL
Hermathenae CO
36:11
12'55"
+15:31
8.
Simon ARNO
BEL
Hainaut O.C.
37:09
13'16"
+16:29
9.
Simon VANSPAUWEN
BEL
Hermathenae CO
42:40
15'14"
+22:00
10.
Ronald ROOS
NED
HOC'93
43:32
15'32"
+22:52
11.
Jules POULAIN
FRA
CO Colmar
1:01:51
22'05"
+41:11
Top
H-14
4600m
135m (6)
[H:]M:S
min/km
1.
Carl CARLSSON
SWE
Nyköpings OK
57:26
12'29"
2.
Julien DEUXANT
BEL
C.O. Pégase
1:04:09
13'56"
+6:43
3.
Simon KREKELS
BEL
TROL
1:17:34
16'51"
+20:08
4.
Dimitry KNOOPS
BEL
hamok
1:39:07
21'32"
+41:41
NCL
Klaas MELLEBEEK
BEL
hamok
NCL
Ruben JAMSIN
BEL
C.O. Liège
Top
H-16
6300m
200m (6)
[H:]M:S
min/km
1.
Tom DRYGALSKI
BEL
Hainaut O.C.
57:34
9'08"
2.
Jérémy BREDO
BEL
O.L.V. Eifel
1:14:40
11'51"
+17:06
3.
Stephane WATHELET
BEL
C.O. Liège
1:17:14
12'15"
+19:40
4.
Martijn HUS
BEL
K.O.L.
1:25:23
13'33"
+27:49
5.
Arnaud DEUXANT
BEL
C.O. Pégase
1:35:06
15'05"
+37:32
NCL
Victor MELLEBEEK
BEL
hamok
Top
H-18
6800m
270m (4)
[H:]M:S
min/km
1.
Clément DEMEUSE
BEL
C.O. Liège
1:00:05
8'50"
2.
Jérémie THIEBAUT
BEL
C.O. Liège
1:12:08
10'36"
+12:03
3.
Michael ROOMAN
BEL
TROL
1:15:22
11'05"
+15:17
NCL
Julien DACHE
BEL
C.O. Pégase
Top
H-20
8400m
320m (3)
[H:]M:S
min/km
1.
Julien GILLET
BEL
ASUB
59:01
7'01"
2.
Michael VAN BAELEN
BEL
TROL
1:11:37
8'31"
+12:36
3.
Thomas BREDO
BEL
O.L.V. Eifel
1:17:29
9'13"
+18:28
Top
HE
11500m
430m (12)
[H:]M:S
min/km
1.
Thomas VAN DER KLEIJ
BEL
hamok
1:14:45
6'30"
2.
Sergey FEDATSENKA
BLR
TROL
1:18:40
6'50"
+3:55
3.
Tomas HENDRICKX
BEL
K.O.L.
1:22:52
7'12"
+8:07
4.
Ken PEETERS
BEL
TROL
1:25:46
7'27"
+11:01
5.
Wouter LEEUWS
BEL
Omega
1:35:17
8'17"
+20:32
6.
Jevgenijs SPROGE
LAT
Luxembourg-Orienteering
1:36:10
8'21"
+21:25
7.
Gert CLAES
BEL
K.O.L.
1:38:16
8'32"
+23:31
8.
Peter KRAMPILTZ
BEL
hamok
1:38:54
8'36"
+24:09
9.
Wannes HENDRICKX
BEL
K.O.L.
2:03:51
10'46"
+49:06
NCL
Hans TALLOEN
BEL
Omega
NCL
Olivier PIERRE
BEL
B.A.B.A.
NCL
Tomy JANSSENS
BEL
Omega
Top
H21
8500m
330m (7)
[H:]M:S
min/km
1.
Winston FRANSSEN
BEL
TROL
1:08:24
8'02"
2.
Stefano CASTELLI
SUI
ASCO Lugano
1:11:30
8'24"
+3:06
3.
Gigi PEDRINI
SUI
ASCO Lugano
1:11:35
8'25"
+3:11
4.
Patrizio CAMPANA
SUI
ASCO Lugano
1:16:29
8'59"
+8:05
5.
Wim BRIES
BEL
K.O.L.
1:30:43
10'40"
+22:19
6.
Davide COLA
SUI
ASCO Lugano
1:35:23
11'13"
+26:59
NCL
Johannes HOCK
BEL
O.L.G. St. Vith ARDOC
Top
HB
7500m
300m (6)
[H:]M:S
min/km
1.
Peter SCHRÄMMLI
SUI
ASCO Lugano
1:30:49
12'06"
2.
Alexander JOST
BEL
O.L.G. St. Vith ARDOC
1:31:07
12'08"
+0:18
3.
Tino NIJST
BEL
Omega
1:41:45
13'33"
+10:56
4.
Jeroen PLASMAN
BEL
Omega
1:48:34
14'28"
+17:45
5.
Pietro MINOTTI
SUI
CO UTOE Bellinzona
1:58:49
15'50"
+28:00
NCL
Kenneth COOLS
BEL
Omega
Top
H35
8400m
320m (15)
[H:]M:S
min/km
1.
Jan OEYEN
BEL
Omega
1:07:03
7'58"
2.
Alain MAZY
BEL
C.O. Liège
1:08:42
8'10"
+1:39
3.
Nicolas SILLIEN
BEL
C.O. Pégase
1:10:26
8'23"
+3:23
4.
Frederik LOECKX
BEL
Omega
1:15:50
9'01"
+8:47
5.
Patrick HOCK
BEL
O.L.G. St. Vith ARDOC
1:21:15
9'40"
+14:12
6.
Michael HOCK
BEL
O.L.G. St. Vith ARDOC
1:27:54
10'27"
+20:51
7.
Quentin GILLET
BEL
C.O. Liège
1:29:20
10'38"
+22:17
8.
Filiep DEBAERE
BEL
K.O.L.
1:36:24
11'28"
+29:21
9.
Pierre BROUCKAERT
BEL
Omega
1:45:15
12'31"
+38:12
10.
Axel ENTRUP
GER
Altaïr C.O.
2:00:12
14'18"
+53:09
11.
Maurice DE COCK
NED
MOCK
2:04:45
14'51"
+57:42
12.
François LAMBERT
BEL
Hainaut O.C.
2:05:01
14'52"
+57:58
13.
Frédéric PASCON
BEL
C.O. Liège
2:20:02
16'40"
+1:12:59
NCL
Dolf LEPPENS
BEL
K.O.L.
NCL
Ruud VAN GORP
NED
MOCK
Top
H40
7500m
300m (18)
[H:]M:S
min/km
1.
Gunther DEFERME
BEL
hamok
1:01:38
8'13"
2.
Rudy ROOMAN
BEL
TROL
1:03:13
8'25"
+1:35
3.
Olaf BINSCH
NED
OLG The Hague
1:07:47
9'02"
+6:09
4.
Jean-Marc GILLET
BEL
Omega
1:09:50
9'18"
+8:12
5.
Stefan THIELS
BEL
Omega
1:12:06
9'36"
+10:28
6.
Olivier CHATTLAIN
BEL
O.L.G. St. Vith ARDOC
1:12:46
9'42"
+11:08
7.
Bart WILLEMS
BEL
Omega
1:12:49
9'42"
+11:11
8.
Christophe AMERIJCKX
BEL
ASUB
1:13:13
9'45"
+11:35
9.
Antoine POULAIN
FRA
CO Colmar
1:14:58
9'59"
+13:20
10.
Wim VERVOORT
BEL
TROL
1:20:40
10'45"
+19:02
11.
Jean Luc LEGALLAIS
FRA
CO Colmar
1:23:30
11'07"
+21:52
12.
Kurt SMET
BEL
TROL
1:30:15
12'02"
+28:37
13.
Yves GOMEREE
BEL
Hainaut O.C.
1:33:53
12'31"
+32:15
14.
Steffen KNOOPS
BEL
hamok
1:47:48
14'22"
+46:10
15.
Yves DE MITS
BEL
TROL
1:49:58
14'39"
+48:20
16.
Eelco MULLER
NED
TROL
1:53:58
15'11"
+52:20
17.
Richard ROBINSON
BEL
ASUB
1:55:44
15'25"
+54:06
18.
Roman ELSEN
BEL
Omega
1:56:46
15'34"
+55:08
Top
H45
6800m
270m (22)
[H:]M:S
min/km
1.
Dirk GOOSSENS
BEL
Borasca
55:57
8'13"
2.
Iwan VIS
BEL
B.A.B.A.
59:58
8'49"
+4:01
3.
Dirk JACOBS
BEL
K.O.L.
1:04:05
9'25"
+8:08
4.
J-Philippe LOVENS
BEL
C.O. Pégase
1:05:25
9'37"
+9:28
5.
Tobias WOLF
GER
BUS Tuvalu
1:06:59
9'51"
+11:02
6.
Serge BAERT
BEL
K.O.L.
1:11:09
10'27"
+15:12
7.
Rudi AERTS
BEL
Omega
1:15:29
11'06"
+19:32
8.
Andre DE VEIRMAN
BEL
TROL
1:17:41
11'25"
+21:44
9.
Erik VAN DYCK
BEL
TROL
1:25:59
12'38"
+30:02
10.
Alain WATHELET
BEL
C.O. Liège
1:30:17
13'16"
+34:20
11.
Tom KREKELS
BEL
TROL
1:37:13
14'17"
+41:16
12.
Marc JAMSIN
BEL
C.O. Liège
1:38:39
14'30"
+42:42
13.
Jacques DERENNE
BEL
Hermathenae CO
1:49:11
16'03"
+53:14
14.
Patrick GORREUX
BEL
C.O. Liège
2:01:03
17'48"
+1:05:06
15.
Thierry DEUXANT
BEL
C.O. Pégase
2:05:15
18'25"
+1:09:18
16.
Jean-Pol BRISEBOIS
BEL
Hainaut O.C.
2:07:22
18'43"
+1:11:25
17.
Joël DRYGALSKI
BEL
Hainaut O.C.
2:17:36
20'14"
+1:21:39
18.
Eric BARBIEUX
BEL
Hainaut O.C.
2:25:11
21'21"
+1:29:14
19.
Patrick PICARD
BEL
Balise 10
2:39:02
23'23"
+1:43:05
NCL
Atis ZARINS
LAT
Orienteering Club MONA
NCL
Per CARLSSON
SWE
Nyköpings OK
NCL
Wolfgang VILZ
GER
TV Eitelborn
Top
H50
6300m
200m (17)
[H:]M:S
min/km
1.
Wiet LAENEN
BEL
TROL
51:45
8'12"
2.
P-O DEREBRANT
SWE
SOK Aneby
54:36
8'39"
+2:51
3.
Olivier MINOTTI
SUI
CO UTOE Bellinzona
56:55
9'02"
+5:10
4.
Luc MELIS
BEL
hamok
57:24
9'06"
+5:39
5.
Marc VAN DE MAELE
BEL
K.O.L.
1:14:00
11'44"
+22:15
6.
Herman JANSSEN
BEL
TROL
1:21:28
12'55"
+29:43
7.
Albert SEGUINOT
FRA
OS Charleville Mézières
1:22:34
13'06"
+30:49
8.
Ainars LAGZDINS
LAT
Orienteering Club MONA
1:27:30
13'53"
+35:45
9.
Michael ZWICKE
GER
DJK VFL Willich
1:28:47
14'05"
+37:02
10.
Michel TILKIN
BEL
C.O. Liège
1:35:26
15'08"
+43:41
11.
Julius GARRAY
BEL
C.O. Liège
1:38:14
15'35"
+46:29
12.
Christian DEVULDER
BEL
Balise 10
1:41:25
16'05"
+49:40
13.
Wim KOOLHOVEN
NED
ARGUS
1:48:34
17'13"
+56:49
14.
Marc TALLOEN
BEL
Omega
2:05:21
19'53"
+1:13:36
15.
Stéphane HERSON
BEL
Hainaut O.C.
2:12:10
20'58"
+1:20:25
16.
Dominique MATHIEU
BEL
N.S.V. Amel
2:21:20
22'26"
+1:29:35
NCL
John ROWE
IRL
Fingal Orienteers
Top
H55
6100m
205m (24)
[H:]M:S
min/km
1.
Jean Marie FATH
FRA
Scapa Nancy
57:50
9'28"
2.
Ulf MERIHEINÄ
FIN
IF Sibbo-Vargarna
1:02:33
10'15"
+4:43
3.
Etienne DE WIT
BEL
K.O.L.
1:05:03
10'39"
+7:13
4.
László GYORI
HUN
Salgótarjáni Dornyay SE
1:05:05
10'40"
+7:15
5.
Jos GILOT
BEL
K.O.L.
1:09:30
11'23"
+11:40
6.
Paul TIMMERMANS
BEL
Hainaut O.C.
1:12:10
11'49"
+14:20
7.
Eddy GRESSENS
BEL
K.O.L.
1:15:09
12'19"
+17:19
8.
Nick CAMPBELL
FRA
Guyancourt Orientation 78
1:15:33
12'23"
+17:43
9.
Roger BOCKX
BEL
K.O.L.
1:16:27
12'31"
+18:37
10.
Jacques HOFMANS
BEL
ASUB
1:16:50
12'35"
+19:00
11.
Andre AERTS
BEL
hamok
1:19:05
12'57"
+21:15
12.
Paul ALLE
FRA
Scapa Nancy
1:21:16
13'19"
+23:26
13.
Guy WULLEPIT
BEL
O.L.V. Eifel
1:22:36
13'32"
+24:46
14.
Marc LEERS
BEL
TROL
1:24:02
13'46"
+26:12
15.
Bruno VANDERMEULEN
BEL
C.O. Liège
1:29:33
14'40"
+31:43
16.
Jean Bernard ROSE
FRA
OS Charleville Mézières
1:31:14
14'57"
+33:24
17.
Guus VAN BOVEN
NED
UZO
1:34:21
15'28"
+36:31
18.
Julien VAN BOSCH
BEL
TROL
1:34:23
15'28"
+36:33
19.
Pierre GILLAIN
BEL
C.O. Pégase
1:34:38
15'30"
+36:48
20.
Mark CEULEMANS
BEL
TROL
1:40:00
16'23"
+42:10
21.
Pierre MOLS
BEL
ASUB
1:46:48
17'30"
+48:58
22.
Johan CLAES
BEL
Borasca
1:49:15
17'54"
+51:25
23.
Tommy BURKE
IRL
Fingal Orienteers
1:58:40
19'27"
+1:00:50
NCL
Paul BOLSENS
BEL
TROL
Top
H60
4600m
135m (29)
[H:]M:S
min/km
1.
Tim SANDS
GBR
SOC Wanderers
43:35
9'28"
2.
Luc HEUNINCKX
BEL
K.O.L.
44:14
9'36"
+0:39
3.
Klaus HELD
BEL
O.L.V. Eifel
45:19
9'51"
+1:44
4.
Alfred SIMKENS
BEL
K.O.L.
47:47
10'23"
+4:12
5.
Jean BREDO
BEL
O.L.V. Eifel
48:24
10'31"
+4:49
6.
Juliaan LINTEN
BEL
K.O.L.
54:13
11'47"
+10:38
7.
Pierre PARMENTIER
BEL
ASUB
54:30
11'50"
+10:55
8.
Philippe PARIZEL
BEL
Balise 10
54:46
11'54"
+11:11
9.
Jean-Claude DUPONT
BEL
C.O. Liège
56:14
12'13"
+12:39
10.
Servais HICK
BEL
C.O. Liège
58:01
12'36"
+14:26
11.
Martin CHECKLEY
ESP
Totana Orientacion
58:14
12'39"
+14:39
12.
Frans WENS
BEL
TROL
1:00:11
13'05"
+16:36
13.
Thomas SCHOEPF
SUI
OLG Herzogenbuchsee
1:02:45
13'38"
+19:10
14.
Georges TIMMERMANS
BEL
K.O.L.
1:03:40
13'50"
+20:05
15.
Aimé LOUAT
FRA
YCONE SENS
1:04:05
13'55"
+20:30
16.
Eddie DESMEDT
BEL
TROL
1:04:48
14'05"
+21:13
17.
Claude PIERRON
FRA
CO Saint-Nicolas
1:09:27
15'05"
+25:52
18.
Dominique SCHUTJES
BEL
hamok
1:11:38
15'34"
+28:03
19.
Ernest PELTIER
BEL
Balise 10
1:14:33
16'12"
+30:58
20.
Leonard THIENPONDT
BEL
ASUB
1:14:39
16'13"
+31:04
21.
Robert SCUVEE
BEL
C.O. Liège
1:18:24
17'02"
+34:49
22.
Jef VANHOUT
BEL
K.O.L.
1:19:35
17'18"
+36:00
23.
Marcel OEYEN
BEL
hamok
1:33:52
20'24"
+50:17
24.
Georges DICKER
BEL
ASUB
1:36:19
20'56"
+52:44
25.
Jean-Marie LEGROS
BEL
C.O. Liège
1:43:06
22'24"
+59:31
26.
Josy GLATIGNY
BEL
Balise 10
1:58:38
25'47"
+1:15:03
27.
Georges BARBIER
BEL
ASUB
2:06:42
27'32"
+1:23:07
NCL
Christian KRINGS
BEL
O.L.G. St. Vith ARDOC
NCL
Ivo TIMMERMANS
BEL
K.O.L.
Top
H65
3100m
75m (16)
[H:]M:S
min/km
1.
Georges DEFERME
BEL
hamok
31:12
10'03"
2.
Dirk ZWIKKER
NED
TROL
34:56
11'16"
+3:44
3.
Michel GUIGUET
FRA
MAR-CO
35:15
11'22"
+4:03
4.
Christian ROBERT
FRA
Haute Saone Orientation
37:14
12'00"
+6:02
5.
Jos THYS
BEL
hamok
38:52
12'32"
+7:40
6.
Bert GEUDENS
BEL
K.O.L.
40:11
12'57"
+8:59
7.
Jos HOUBEN
BEL
K.O.L.
41:32
13'23"
+10:20
8.
Jacques FLAMENT
BEL
ASUB
45:47
14'46"
+14:35
9.
Vaclav BENACEK
FRA
CO Buhl & Florival
46:53
15'07"
+15:41
10.
Mark VAN BRUGGEN
BEL
TROL
49:13
15'52"
+18:01
11.
Claudy DUJARDIN
BEL
Balise 10
50:14
16'12"
+19:02
12.
Jos BYLEMANS
BEL
K.O.L.
51:40
16'40"
+20:28
13.
Kees GEERS
NED
NADA
53:11
17'09"
+21:59
14.
William MITCHELL
GBR
Omega
53:16
17'10"
+22:04
15.
Aime FRANSSENS
BEL
TROL
1:03:49
20'35"
+32:37
16.
Gerard ASSANTE
FRA
MAR-CO
1:03:58
20'38"
+32:46
Top
H70
3100m
45m (9)
[H:]M:S
min/km
1.
Ton ROOS
NED
HOC'93
35:58
11'36"
2.
Jean OOMS
BEL
hamok
36:23
11'44"
+0:25
3.
Serge BLASCO
FRA
Club Athlétique Cherveix Cubas
40:15
12'59"
+4:17
4.
Willy KÜPPER
BEL
O.L.G. St. Vith ARDOC
42:31
13'42"
+6:33
5.
Jean-Pierre VAN DER CRUYS
BEL
ASUB
43:08
13'54"
+7:10
6.
Norbert AST
FRA
Hautes Vosges Orientation
46:19
14'56"
+10:21
7.
Phil MELLEBEEK
BEL
hamok
47:16
15'14"
+11:18
8.
Wilhelm HOERNING
GER
SG Kelkheim
50:16
16'12"
+14:18
9.
Lucien TONNEAU
BEL
O.L.V. Eifel
55:29
17'53"
+19:31
Top
H75+
3100m
45m (9)
[H:]M:S
min/km
1.
Jean-Marie DEMEUSE
BEL
C.O. Liège
37:39
12'08"
2.
Henri VANDENBERK
BEL
K.O.L.
39:44
12'49"
+2:05
3.
André LUXEN
BEL
Balise 10
55:50
18'00"
+18:11
4.
Bonaventur CLOOSTERMANS
BEL
hamok
58:53
18'59"
+21:14
5.
Michael HODSON
FRA
Scapa Nancy
58:55
19'00"
+21:16
6.
Adrianus DE RIJK
BEL
K.O.L.
1:01:50
19'56"
+24:11
7.
Klemens HERBRAND
BEL
O.L.G. St. Vith ARDOC
1:02:22
20'07"
+24:43
8.
Brian WARD
GBR
Derwent Valley
1:02:40
20'12"
+25:01
9.
Ewald REINERTZ
BEL
N.S.V. Amel
1:32:00
29'40"
+54:21
Top
SE
4200m
85m (8)
[H:]M:S
min/km
1.
Cécile RENNOTTE
BEL
Hermathenae CO
55:40
13'15"
2.
Loris RENNOTTE
BEL
Hermathenae CO
57:06
13'35"
+1:26
3.
Hugo BASTIN
Indiv.
58:20
13'53"
+2:40
4.
Joseph FAGARD
BEL
Hermathenae CO
1:00:18
14'21"
+4:38
5.
Anders WYNANTS
BEL
Omega
1:05:53
15'41"
+10:13
6.
Kevin RENNOTTE
BEL
Hermathenae CO
1:17:26
18'26"
+21:46
7.
Kim DE WITTE
BEL
TROL
1:52:41
26'49"
+57:01
NCL
Ellen HOUBEN
BEL
K.O.L.
Top
LE
6400m
190m (3)
[H:]M:S
min/km
1.
Christian SMOLDERS
BEL
ASUB
1:48:16
16'55"
2.
Xavier DERENNE
BEL
Hermathenae CO
1:48:57
17'01"
+0:41
3.
Manon DEUXANT
BEL
C.O. Pégase
1:52:25
17'33"
+4:09
Top
SD
4800m
165m (5)
[H:]M:S
min/km
1.
Patrick MAYERES
BEL
Hermathenae CO
46:36
9'42"
2.
Ellen TALLOEN
BEL
Omega
1:08:20
14'14"
+21:44
3.
Albino CAMPANA
SUI
ASCO Lugano
1:14:17
15'28"
+27:41
4.
Caroline MARGREVE
BEL
O.L.G. St. Vith ARDOC
1:31:29
19'03"
+44:53
5.
Maya MICHEL
BEL
C.O. Pégase
1:41:08
21'04"
+54:32
Top
LD
7700m
280m (11)
[H:]M:S
min/km
1.
Dirk DEIJGERS
BEL
hamok
1:07:53
8'48"
2.
Simon STEINER
SUI
BUSSOLA OK
1:14:18
9'38"
+6:25
3.
Marc BUSSERS
BEL
C.O. Liège
1:17:43
10'05"
+9:50
4.
Julien HERLA
BEL
Indiv.
1:24:56
11'01"
+17:03
5.
Katrien TALLOEN
Omega
1:31:29
11'52"
+23:36
6.
Franciscus CEULEMANS
BEL
B.A.B.A.
1:37:54
12'42"
+30:01
7.
Francis KRIER
BEL
ASUB
1:43:44
13'28"
+35:51
8.
Frank VANHEES
Indiv.
1:45:51
13'44"
+37:58
9.
Tim WYNANTS
BEL
Omega
2:03:45
16'04"
+55:52
10.
Christ WUIDART
BEL
Indiv.
3:07:07
24'18"
+1:59:14
NCL
Roel VAN DE MOORTEL
BEL
Omega
Top
Total
Omega
44
TROL
38
K.O.L.
34
C.O. Liège
32
ASUB
27
hamok
24
O.L.G. St. Vith ARDOC
20
Hainaut O.C.
18
C.O. Pégase
15
Hermathenae CO
15
Balise 10
11
ASCO Lugano
9
O.L.V. Eifel
8
Scapa Nancy
6
B.A.B.A.
4
Borasca
4
Indiv.
4
MAR-CO
4
OS Charleville Mézières
4
CO Colmar
3
N.S.V. Amel
3
Nyköpings OK
3
TV Eitelborn
3
BUS Tuvalu
2
CO UTOE Bellinzona
2
Club Athlétique Cherveix Cubas
2
DJK VFL Willich
2
Derwent Valley
2
Fingal Orienteers
2
Guyancourt Orientation 78
2
HOC'93
2
Haute Saone Orientation
2
Hautes Vosges Orientation
2
IF Sibbo-Vargarna
2
Kolding Orienterings Klub
2
MOCK
2
NADA
2
Orienteering Club MONA
2
SOC Wanderers
2
Salgótarjáni Dornyay SE
2
Totana Orientacion
2
UZO
2
YCONE SENS
2
ARGUS
1
Altaïr C.O.
1
BRITISH ARMY ORIENTEERING CLUB
1
BUSSOLA OK
1
CO Buhl & Florival
1
CO Saint-Nicolas
1
Luxembourg-Orienteering
1
OL - Domino
1
OLG Herzogenbuchsee
1
OLG The Hague
1
SG Kelkheim
1
SOK Aneby
1
Total: 385