clublogo
index

Luxembourg Orienteering Weekend - Forest Middle Distance
Luxembourg Bambësch 23.10.2021
Luxembourg Orienteering Club

Last updated: 24.10.2021 14:19:21Contact/Remarks: weekend2021@orienteering.lu HELGA Orienteering Software © Michael Hock

NEW Discover a personalized PDF result sheet when clicking on the name. More info..


D-12 D13-16 D17-20 D21-39 D40-54 D55-64 D65-74 D75+ H-12 H13-16 H17-20 H21-39 H40-54 H55-64 H65-74 H75+ OL OM OS
Days 1 2
Total
 Splitsbrowser WinSplits Online Livelox

NCL not classified   

Children Girls (D-12)   length 2000m  climb 55m (2)

[H:]M:Smin/km
1.Anaïs MAZYBELD-12C.O. Liège13:516'56"
2.Anna PASQUASYBELD-10Hainaut O.C.18:249'12"+4:33
Top

Youth Women (D13-16)   length 3500m  climb 150m (9)

[H:]M:Smin/km
1.Annika SIMSCHGERD-16TGM Budenheim32:189'14"
2.Marie Anna KOTECKÁCZED-12Luxembourg Orienteering Club34:109'46"+1:52
3.Léa INSTALLEBELD-16Hainaut O.C.35:4710'13"+3:29
4.Erine NEUWELSBELD-14Hainaut O.C.36:0910'20"+3:51
5.Marie GILLETBELD-16Villeneuve d'Ascq Lille Métropole Orientation36:4410'30"+4:26
6.Elvire PIERLOTBELD-14C.O. Liège39:2711'16"+7:09
7.Anna WEIGERTGERD-14TVJahn Wolfsburg43:0112'17"+10:43
8.Jule WEIGERTGERD-14TVJahn Wolfsburg43:0712'19"+10:49
9.Lola CASPARIGERD-12OL Team Lippe1:06:3119'00"+34:13
Top

Junior Women (D17-20)   length 4800m  climb 200m (4)

[H:]M:Smin/km
1.Salome HALDIMANNSUID-16OL Regio Wil52:1410'53"
2.Lisa HARMSGERD-18WOLF Haltern1:12:4415'09"+20:30
3.Chiara PFROMMGERD-18WOLF Haltern1:17:0816'04"+24:54
4.Melanie PASTORGERD-18OLF Mainz1:29:1318'35"+36:59
Top

Women Elite (D21-39)   length 4800m  climb 200m (25)

[H:]M:Smin/km
1.Zuzana KOZINOVACZED21SK Praga50:4010'33"
2.Anna WARTEWIGGERD21USV TU Dresden51:0010'38"+0:20
3.Elise VANELFRAD21Tout Azimut Fameck51:1410'40"+0:34
4.Fanny TILKINBELD21C.O. Liège51:4510'47"+1:05
5.Kaatje FANTINIGERD21TuS Lübbecke51:5710'49"+1:17
6.Jessica LIMPACHBELD21ASUB54:2311'20"+3:43
7.Rasa ENGSTEDTSWED35ASUB54:3211'22"+3:52
8.Felicitas VOGTGERD21USV TU Dresden54:5611'27"+4:16
9.Claudia ROOMANBELD21Antwerp Orienteers59:3312'24"+8:53
10.Kim TIREZBELD21Omega1:00:4912'40"+10:09
11.Aurélie DESCHEPPERBELD21Balise 101:00:5212'41"+10:12
12.Anna KOZINOVACZED21SK Praga1:00:5912'42"+10:19
13.Natalie MENNFRAD21Indiv.1:01:1112'45"+10:31
14.Sabeth KOSCHGERD21OLV Steinberg1:05:0213'33"+14:22
15.Hedvig MARKGRENSWED21Centrum OK1:05:2413'38"+14:44
16.Eléonore ROBINSONBELD21ThOR1:08:1114'12"+17:31
17.Anna DONTSOVARUSD21Luxembourg Orienteering Club1:08:3714'18"+17:57
18.Elisabeth SCHINTGENLUXD21Luxembourg Orienteering Club1:11:0014'48"+20:20
19.Magali RAUWBELD21O.L.V. Eifel1:11:1414'50"+20:34
20.Ana Maria TUDORACHEROUD35OK Silva Campina1:12:5915'12"+22:19
21.Tais VAKRÕÕMESTD21SRD SK1:16:5416'01"+26:14
22.Marie DESTREEBELD35Hainaut O.C.1:20:4916'50"+30:09
23.Eske AERDENBELD21K.O.L.1:35:3319'54"+44:53
24.Fiona THIRYBELD35SUD O LUX1:52:5923'32"+1:02:19
NCLSerdane BAUDHUINBELD21Indiv.
Top

Veteran Women (D40-54)   length 3900m  climb 165m (40)

[H:]M:Smin/km
1.Aline HERMANSBELD45C.O. Liège32:418'23"
2.Daniela ZSCHÄCKELGERD45SV IHW Alex 78 Berlin39:2710'07"+6:46
3.Nathalie BERLINGERSUID50OL Regio Wil41:4610'43"+9:05
4.Veerle TULLENEERSBELD45Omega42:2010'51"+9:39
5.Aurélie KIRILOVFRAD40Villeneuve d'Ascq Lille Métropole Orientation44:0211'17"+11:21
6.Vinciane MULPASBELD40ASUB45:0311'33"+12:22
7.Emmanuelle VALENTINFRAD45BROS47:0412'04"+14:23
8.Laura KUCINSKAFRAD40A C Beauchamp48:4112'29"+16:00
9.Virpi PALMENFIND50Espoon Suunta49:4612'46"+17:05
10.Dunja RIET, VAN DENEDD50Olifant53:2913'43"+20:48
11.Hedwige LEJEUNEBELD60C.O. Liège54:0413'52"+21:23
12.Agnes SEGONDYFRAD50Tout Azimut Fameck54:1513'55"+21:34
13.Julie LALIBERTEUSAD40Southern Michigan Orienteering Club54:3714'00"+21:56
14.Catherine DICKBURTBELD55ThOR54:3814'01"+21:57
15.Iris KOSCHGERD50OLV Steinberg56:0714'23"+23:26
16.Françoise RENARDBELD55C.O. Liège56:4414'33"+24:03
17.Laurence AUGHUETBELD50ThOR56:5414'35"+24:13
18.Maud BARTHELEMYGERD45OC München58:0014'52"+25:19
19.Elisabet WIRTZGERD50Luxembourg Orienteering Club58:3615'02"+25:55
20.Angelique DE GRANDEBELD45Omega59:5515'22"+27:14
21.Valérie AUGHUETBELD50Hainaut O.C.59:5815'23"+27:17
22.Ella SHVEDESTD40SRD SK1:02:2816'01"+29:47
23.Cristina DEL CAMPO CAMPOSESPD50Malarruta1:03:4416'21"+31:03
24.Saša GLAGOLIĆCROD40Luxembourg Orienteering Club1:03:4916'22"+31:08
25.An DUYCKBELD60ASUB1:10:0017'57"+37:19
26.Pia CASPARIGERD45OL Team Lippe1:14:4319'09"+42:02
27.Jaana SHVEDESTD40SRD SK1:14:4419'10"+42:03
28.Florence LAPERGUEFRAD50Sud Médoc Orientation Gironde1:15:1119'17"+42:30
29.Evelyn WIRTHGERD45TV 1901 Beaumarais1:15:5719'28"+43:16
30.Jana TYMRÁKOVÁCZED45Luxembourg Orienteering Club1:16:1519'33"+43:34
31.Anne-Marie DELANGHEBELD50K.O.L.1:17:2119'50"+44:40
32.Laurence ROBYNFRAD50Villeneuve d'Ascq Lille Métropole Orientation1:17:4519'56"+45:04
33.Hilde BREESCHBELD45TROL1:22:0121'02"+49:20
34.Anja POTVINBELD50K.O.L.1:23:1521'21"+50:34
35.Elvira WEINGARDGERD50OLV Steinberg1:24:4321'43"+52:02
36.Alice DESSARTBELD40C.O. Liège1:41:1825'58"+1:08:37
37.Judith LEYIMANGOYEGABD40C.O. Liège1:41:5226'07"+1:09:11
38.Helina POSTLUXD40Indiv.2:05:4832'15"+1:33:07
NCLAnne LENOIRBELD50SUD O LUX
NCLMarie DESRUMAUXFRAD40Villeneuve d'Ascq Lille Métropole Orientation
Top

SuperVet Women (D55-64)   length 2800m  climb 135m (20)

[H:]M:Smin/km
1.Annamari VIERIKKOFIND55Helsingin Suunnistajat25:359'08"
2.Virpi REMAHLFIND55Lahden Suunnistajat -3730:0610'45"+4:31
3.Pauliina LANKINENFIND55Helsingin Suunnistajat33:2311'55"+7:48
4.Marjut VARPULAFIND55Espoon Suunta34:2512'18"+8:50
5.Anu MANNONENFIND55Turun Suunnistajat34:2612'18"+8:51
6.Pascale MARTINFRAD60Raid Orientation Paris36:1712'57"+10:42
7.Greta MOLSBELD55hamok42:1015'04"+16:35
8.Muriel CHOUFFART DOMABELD55C.O. Liège43:0015'21"+17:25
9.Evelyn BÜSCHEMANNGERD55CTG Koblenz46:4716'43"+21:12
10.Christina ANDERSSONNORD60PWT46:5116'44"+21:16
11.Julienne VANREUSELBELD60hamok47:0216'48"+21:27
12.Patricia MARCHAL-PIRARDBELD55C.O. Liège47:1616'53"+21:41
13.Pascale FLAMIONBELD55Hainaut O.C.47:4817'04"+22:13
14.Martina HOLLMANNGERD55Bielefelder TG49:1817'36"+23:43
15.Marie-Christine METTENBELD60K.O.L.49:1917'37"+23:44
16.Alexandra WANNERGERD60OLG Siegerland51:5818'34"+26:23
17.Anne TAYMANSBELD60LOST1:05:1023'16"+39:35
18.Mia KINNAERBELD55Omega1:08:1724'23"+42:42
19.Claire MUYLLAERTBELD60ASUB1:26:0830'46"+1:00:33
NCLAnita BAERTSBELD60Borasca
Top

UltraVet Women (D65-74)   length 2300m  climb 75m (22)

[H:]M:Smin/km
1.Unni Strand KARLSENNORD70PWT23:3410'15"
2.Madeleine DIEUDONNEFRAD70ASMBCO30:0913'07"+6:35
3.Anita LAAKSONENFIND65Rasti-Jyry31:1113'33"+7:37
4.Elle MELBYENORD65PWT33:1214'26"+9:38
5.Niina KARNITESTD65SRD SK33:1514'27"+9:41
6.Odette MORETBELD65K.O.L.33:2614'32"+9:52
7.Simonne SILVIBELD65K.O.L.34:3415'02"+11:00
8.Lily-Anne COLEBELD65TROL36:1715'47"+12:43
9.Anneli BERGSTRÖMFIND65Espoon Suunta36:5416'03"+13:20
10.Beatrice MALMSTENFIND70Lynx36:5516'03"+13:21
11.Bernadette VANDERMEULENBELD65C.O. Liège38:2516'42"+14:51
12.Monica ROELINGNEDD65TROL38:4116'49"+15:07
13.Annick LECOYERFRAD70VERVINS ORIENTATION40:4517'43"+17:11
14.Lieve GEENSBELD70TROL41:1317'55"+17:39
15.Monique DEFFENSEBELD75C.O. Pégase41:3518'05"+18:01
16.Gunn Kari HYGENNORD70PWT41:5118'12"+18:17
17.Agnès PONCELETBELD70C.O. Liège44:1319'13"+20:39
18.Françoise CHATELAIN-NANOUXBELD70Hermathenae45:0919'38"+21:35
19.Kirsti MOILANENFIND65Maarian Mahti47:0420'28"+23:30
20.Astrid ORMBERGNORD70PWT50:1621'51"+26:42
21.Anne Marit FÆRDENNORD70PWT52:3522'52"+29:01
22.Irma COLLIENNEBELD65O.L.V. Eifel54:1623'36"+30:42
Top

HyperVet Women (D75+)   length 2300m  climb 75m (4)

[H:]M:Smin/km
1.Kari LAUGENNORD75PWT26:0911'22"
2.Katharina MO BERGENORD75PWT32:2114'04"+6:12
3.Paula KYYRÖNENFIND75Kouvolan Suunnistajat45:3619'50"+19:27
4.Gudveig JØRUNDLANDNORD80PWT46:5520'24"+20:46
Top

Children Boys (H-12)   length 2000m  climb 55m (12)

[H:]M:Smin/km
1.Nathan JANSENBELH-12Omega10:515'26"
2.Daan COOLSBELH-12TROL12:376'19"+1:46
3.Emile PASQUASYBELH-12Hainaut O.C.12:436'21"+1:52
4.Simon BASTINBELH-10O.L.G. St. Vith ARDOC16:488'24"+5:57
5.Louis BASTINBELH-12O.L.G. St. Vith ARDOC19:079'34"+8:16
6.Ruben SEBABELH-12C.O. Liège19:219'41"+8:30
7.Matthias WIRTZGERH-12Luxembourg Orienteering Club19:489'54"+8:57
8.Peter POSPÍŠILSVKH-10Indiv.24:4112'20"+13:50
9.Jonathan WIRTHGERH-10TV 1901 Beaumarais29:2314'41"+18:32
10.Oliver CIGLARLUXH-10Indiv.36:5618'28"+26:05
11.Félix GILLETBELH-10Villeneuve d'Ascq Lille Métropole Orientation42:2421'12"+31:33
12.Tobias WIRTHGERH-10TV 1901 Beaumarais44:3922'20"+33:48
Top

Youth Men (H13-16)   length 3500m  climb 150m (10)

[H:]M:Smin/km
1.Jonas LUDWIGSUIH-14Luxembourg Orienteering Club27:397'54"
2.Jannik SAßGERH-16OLF Mainz27:537'58"+0:14
3.Einstine OKOABELH-16Hainaut O.C.31:329'01"+3:53
4.Victor BROUWIERBELH-14Hermathenae31:589'08"+4:19
5.Torben AERDENBELH-14K.O.L.36:3710'28"+8:58
6.Thomas JANSENBELH-14Omega37:1910'40"+9:40
7.Bob DE CLEENEBELH-14TROL38:1510'56"+10:36
8.Jáchym KOTECKÝCZEH-10Luxembourg Orienteering Club40:0411'27"+12:25
9.Jan PANUSKACZEH-14Luxembourg Orienteering Club43:4812'31"+16:09
10.Daniel WIRTHGERH-14TV 1901 Beaumarais51:0914'37"+23:30
Top

Junior Men (H17-20)   length 5700m  climb 245m (9)

[H:]M:Smin/km
1.Liam THIELSBELH-20Omega40:457'09"
Stepan KOZINACZEH-18SK Praga40:457'09"
3.Célian BLONDEAUFRAH-16Sports Orientation Lunéville44:447'51"+3:59
4.Mathis BROUWIERBELH-16Hermathenae46:128'06"+5:27
5.Arnaud MAZYBELH-16C.O. Liège47:078'16"+6:22
6.Mathias INSTALLEBELH-18Hainaut O.C.49:478'44"+9:02
7.Everic MISTIAENBELH-18Hainaut O.C.53:559'28"+13:10
8.João SOUSAPORH-20Grupo Desportivo União da Azoia1:03:5611'13"+23:11
9.Jakob WIRTHGERH-16TV 1901 Beaumarais1:21:3114'18"+40:46
Top

Men Elite (H21-39)   length 5700m  climb 245m (46)

[H:]M:Smin/km
1.Theo FLEURENTFRAH217404AR ASO36:286'24"
2.Toby SCOTTNZLH21OLV Steinberg37:126'32"+0:44
3.Fabien PASQUASYBELH40Hainaut O.C.38:316'45"+2:03
4.Cedric GUTHIERGERH21OLV Steinberg41:397'18"+5:11
5.Michel BASTIN DOMABELH40O.L.G. St. Vith ARDOC42:297'27"+6:01
6.Karsten LEIDECKGERH35USV TU Dresden42:387'29"+6:10
7.Vit BRAVENYCZEH21SK Praga42:437'30"+6:15
8.Corentin TONNEAUBELH21O.L.V. Eifel43:397'39"+7:11
9.Anatoly ZELENINGERH21USV TU Dresden43:517'42"+7:23
10.Thibaut DERENNEBELH21ThOR46:248'08"+9:56
11.François TONNEAUBELH21O.L.V. Eifel46:368'11"+10:08
12.Jakob SCHACHGERH21SV Wannweil47:268'19"+10:58
13.Sebastian KNITSCHGERH21USV TU Dresden47:338'21"+11:05
14.Dennis BRÄUERGERH21USV TU Dresden48:028'26"+11:34
15.Jérôme BAUDSONFRAH35Villeneuve d'Ascq Lille Métropole Orientation48:428'33"+12:14
16.Thomas BREDOBELH21O.L.V. Eifel50:488'55"+14:20
17.Sébastien HENROTTEBELH45SUD O LUX51:269'01"+14:58
18.Bart VAN DE MOORTELBELH60Omega53:539'27"+17:25
19.Sébastien DAUNEBELH35SUD O LUX55:419'46"+19:13
20.Nick PULLENSUIH21Indiv.57:3310'06"+21:05
21.Aleksander KOWALCZYKPOLH21Antwerp Orienteers58:2010'14"+21:52
22.Max MULLERH21Indiv.1:00:1410'34"+23:46
23.Steffen HARTMANNGERH40TGV Horn1:02:0010'53"+25:32
24.Clément DU PASQUIERFRAH213308NA SAGC CESTAS1:04:1311'16"+27:45
25.Florian DEMBLONBELH21C.O. Liège1:06:2911'40"+30:01
26.Balian MARTINEZHUNH35Luxembourg Orienteering Club1:06:3711'41"+30:09
27.Thomas BOUSSERFRAH21Tout Azimut Fameck1:08:1111'58"+31:43
28.Kai WERSINGERH21TGM Budenheim1:09:2912'11"+33:01
29.Jean-Claude JIMENEZBELH60hamok1:12:2712'43"+35:59
30.William TONNEAUBELH35O.L.V. Eifel1:12:3712'44"+36:09
31.Johannes HOCKBELH35O.L.G. St. Vith ARDOC1:14:2813'04"+38:00
32.Jean-François DEBENBELH35SUD O LUX1:14:3913'06"+38:11
33.Atte AALTOFINH35Luxembourg Orienteering Club1:15:1713'12"+38:49
34.Dieter COENBELH21TROL1:15:3313'15"+39:05
35.Selmar WOERTELNEDH21KOVZ1:15:3613'16"+39:08
36.Jesús HERVÁS LUCASGERH50Gymnasion Offenbach e. V.1:16:1013'22"+39:42
37.Vivien THIRYBELH35SUD O LUX1:18:3613'47"+42:08
38.Antoine BOCQUIERLUXH21Indiv.1:19:0513'52"+42:37
39.Andrew EDMONDSTON-LOWLUXH35Luxembourg Orienteering Club1:19:3013'57"+43:02
40.Clemens GRUPPH21Indiv.1:21:2214'16"+44:54
41.George Tiberiu NEAGUROUH35A.C.S. Sanatatea Ploiesti1:23:2414'38"+46:56
42.Paul MULLERH21Indiv.1:28:5415'36"+52:26
43.Basile DOUCYBELH21SUD O LUX1:29:2515'41"+52:57
44.Charles-Edouard MASSARTBELH21C.O. Liège1:36:4916'59"+1:00:21
45.Thomas KLOCKFRAH21Metz Sport d'Orientation1:42:1617'56"+1:05:48
NCLSven GÖBELGERH40Luxembourg Orienteering Club
Top

Veteran Men (H40-54)   length 4800m  climb 200m (50)

[H:]M:Smin/km
1.Alain MAZYBELH45C.O. Liège37:437'51"
2.Christoph HUTZLISUIH55OL Regio Wil38:007'55"+0:17
3.Raik ZSCHÄCKELGERH50SV IHW Alex 78 Berlin41:508'43"+4:07
4.Dmitry SHVEDESTH40SRD SK41:568'44"+4:13
5.Julien GAFFURIFRAH40Luxembourg Orienteering Club42:038'46"+4:20
6.Patrik GUNNARSSONAUSH45Big Foot Orienteers43:229'02"+5:39
7.Guido LENGESBELH45N.S.V. Amel44:139'13"+6:30
8.Kriss SPULISLATH40Indiv.44:349'17"+6:51
9.Wim VERVOORT DOMABELH50TROL44:389'18"+6:55
10.Quentin GILLETBELH45Villeneuve d'Ascq Lille Métropole Orientation46:089'37"+8:25
11.Dmitry USHAKOVGBRH45London OK47:489'57"+10:05
12.Javier MONTIEL BONMATIESPH40Universidad de Alicante50:1310'28"+12:30
13.Denis VALENTINFRAH45BROS50:2210'30"+12:39
14.Cédric INSTALLEBELH45Hainaut O.C.51:1310'40"+13:30
15.Richard ROBINSONBELH50ThOR51:1410'40"+13:31
16.Donald VAN BOVENBELH50TROL51:1910'41"+13:36
17.Benjamin MAURICEFRAH400615PZ VSAO52:0910'52"+14:26
18.Igors BOGDANOVSESTH50SRD SK52:1610'53"+14:33
Kai PASTORGERH40OLF Mainz52:1610'53"+14:33
20.Kim JANSENBELH45Omega54:5911'27"+17:16
21.William (bj) FOSTERUSAH40Southern Michigan Orienteering Club55:0311'28"+17:20
22.Volker CASPARIGERH45OL Team Lippe56:2211'45"+18:39
23.Gerald SOUWEINEBELH45ASUB56:2911'46"+18:46
24.Jordi FIGAROLAESPH55Oros56:4611'50"+19:03
25.Sergei SHVEDESTH40SRD SK57:0311'53"+19:20
26.Eric ALEXANDREFRAH40A C Beauchamp58:1612'08"+20:33
27.Espen Fyhn NILSENNORH50Stavanger Orienteringsklubb58:1812'09"+20:35
28.Robert WIRTHGERH55TV 1901 Beaumarais59:3612'25"+21:53
29.Patrick MENGALBELH50Balise 101:01:0412'43"+23:21
30.Juan Carlos DE PABLOESPH50Luxembourg Orienteering Club1:02:0112'55"+24:18
31.Michaël BROUWIERBELH45Hermathenae1:02:4913'05"+25:06
32.Philippe BOUSSERFRAH50Tout Azimut Fameck1:04:3413'27"+26:51
33.Fabrice LAPERGUEFRAH50Sud Médoc Orientation Gironde1:06:2213'50"+28:39
34.Christian HARMSGERH50WOLF Haltern1:07:4814'08"+30:05
35.Patrice LOMBETBELH45Balise 101:08:4114'19"+30:58
36.Jose Manuel PRIETO GARCIAESPH50Malarruta1:14:4715'35"+37:04
37.Mihai TUDORACHEROUH45OK Silva Campina1:15:0815'39"+37:25
38.Franciscus CEULEMANSBELH55C.O. Liège1:16:3215'57"+38:49
39.Sandro RODRIGUESPORH50Clube Aventura da Madeira1:16:3415'57"+38:51
40.Stefano BOVERIITAH50Polisportiva Punto Nord1:18:4716'25"+41:04
41.Frank AERDENBELH50K.O.L.1:23:3117'24"+45:48
42.Andriy MARTSYNIVUKRH45Our Club1:23:3917'26"+45:56
43.Laurent MATHIASBELH45SUD O LUX1:24:0017'30"+46:17
44.Fabien SCORNICIELBELH50Club D'Orientation Militaire Belge1:27:0918'09"+49:26
45.Julius GARRAYBELH60C.O. Liège1:27:2718'13"+49:44
46.Gary ROBERTSONGERH45Indiv.1:44:3221'47"+1:06:49
NCLLudger WIRTZGERH50Luxembourg Orienteering Club
NCLMarek PANUSKACZEH45Luxembourg Orienteering Club
NCLRoland LUDWIGSUIH45Luxembourg Orienteering Club
NCLYves GOMREEBELH50Hainaut O.C.
Top

SuperVet Men (H55-64)   length 3900m  climb 165m (44)

[H:]M:Smin/km
1.Per SPIKSWEH55Leksands OK30:537'55"
2.Robert THEISSBELH55Luxembourg Orienteering Club32:068'14"+1:13
3.Grégoire SCHRAGOSUIH55OLC SKOG FRIBOURG33:368'37"+2:43
4.Joël POULAINFRAH60ASUB35:229'04"+4:29
5.Luc MELISBELH60hamok35:319'06"+4:38
6.Pierre MARCHALBELH60C.O. Liège35:459'10"+4:52
7.Jens Kristian KOPLANDNORH60PWT35:589'13"+5:05
Konstantin SMIRNOVFRAH60Villeneuve d'Ascq Lille Métropole Orientation35:589'13"+5:05
9.Andreas GROTESUIH55OLC SKOG FRIBOURG36:179'18"+5:24
10.Christian KOSCHGERH55OLV Steinberg40:0710'17"+9:14
11.Vadim NIGERH55OLV Steinberg40:4310'26"+9:50
12.Martin GARZORZGERH55Gymnasion Offenbach e. V.40:4610'27"+9:53
13.Guy TIREZBELH55K.O.L.42:0810'48"+11:15
14.Patrick MOSSOUXBELH60C.O. Pégase43:0911'04"+12:16
15.Pascal LEGEREFRAH60Villeneuve d'Ascq Lille Métropole Orientation44:0011'17"+13:07
16.Andre DE VEIRMANBELH55TROL44:4011'27"+13:47
17.Rudi AERTSBELH55Omega44:4311'28"+13:50
18.Rune STRÆTENORH55PWT44:5911'32"+14:06
19.André PIERLOTBELH60C.O. Liège45:4911'45"+14:56
20.Dominique BRUYLANTBELH60ASUB45:5311'46"+15:00
Philippe PAPINFRAH55Villeneuve d'Ascq Lille Métropole Orientation45:5311'46"+15:00
22.Uwe KRAUSBAUERGERH60CTG Koblenz47:0412'04"+16:11
23.Petr KOZINACZEH60SK Praga47:1112'06"+16:18
24.Jean-Pol HOULMONTBELH60C.O. Liège47:4712'15"+16:54
25.Stephen GILMOREIRLH60Lagan Valley Orienteers50:1812'54"+19:25
26.Philippe TAELEMANSBELH55ASUB50:4012'59"+19:47
27.Torsten MÄTTIGGERH55USV TU Dresden51:1413'08"+20:21
28.Bruno VANDERMEULENBELH65C.O. Liège52:4413'31"+21:51
29.Pierre PARMENTIERBELH70ASUB56:1514'25"+25:22
30.Marc GEIRNARTFRAH55Villeneuve d'Ascq Lille Métropole Orientation56:2114'27"+25:28
31.Michel TILKINBELH60C.O. Liège56:3914'32"+25:46
32.Didier MERCIERBELH55TROL59:4315'19"+28:50
33.Dominique STASBELH60ASUB1:00:0615'25"+29:13
34.André VANHULSTBELH60Balise 101:00:2515'29"+29:32
35.Philippe DOFFIGNYBELH60Balise 101:00:2715'30"+29:34
36.Pascal JEANBLANCFRAH55Villeneuve d'Ascq Lille Métropole Orientation1:02:1815'58"+31:25
37.Jean THEATEBELH55Hermathenae1:02:2115'59"+31:28
38.Jacques FLORINBELH60C.O. Liège1:06:2117'01"+35:28
39.Francis KRIERBELH65ASUB1:07:2017'16"+36:27
40.Eric NOBELSBELH60Club D'Orientation Militaire Belge1:08:4917'39"+37:56
41.Nikolaj WANNERGERH55OLG Siegerland1:08:5917'41"+38:06
42.Patrick MURPHYIRLH60BOC1:12:0018'28"+41:07
43.Johan CLAESBELH60hamok1:22:1321'05"+51:20
44.Christian MOLINEBELH60C.O. Liège1:45:5527'09"+1:15:02
Top

UltraVet Men (H65-74)   length 2800m  climb 135m (28)

[H:]M:Smin/km
1.Tom A KARLSENNORH70PWT27:299'49"
2.Pierre WILLEMSBELH65ASUB27:329'50"+0:03
3.Jacques CORDIERFRAH70Metz Sport d'Orientation28:0710'03"+0:38
4.Jackie VANDIJCKBELH65K.O.L.29:3210'33"+2:03
5.Rudy CANTREBELH70K.O.L.30:0310'44"+2:34
6.Christian KRINGSBELH70O.L.G. St. Vith ARDOC30:1510'48"+2:46
7.Magne VOLLENNORH65PWT30:4210'58"+3:13
8.Servais HICKBELH65C.O. Liège33:1911'54"+5:50
9.Andre AERTSBELH65hamok34:4812'26"+7:19
10.Gerrit RIET, VAN DENEDH65Olifant36:2813'01"+8:59
11.Jean-Pierre KELLENSBELH65K.O.L.36:5013'09"+9:21
12.Bernard DUBOISBELH65Hainaut O.C.37:1213'17"+9:43
13.Arnulf VILLMONORH65PWT37:5713'33"+10:28
14.Mikko MANNONENFINH70Turun Suunnistajat40:1314'22"+12:44
15.Heinrich GÖTTEGERH65OLF Mainz41:2814'49"+13:59
16.Eddie DESMEDTBELH70TROL43:1715'27"+15:48
Nils Olav VENNEVIKNORH70PWT43:1715'27"+15:48
18.Bernard DARGENTONFRAH65Course Orientation Tours Sud43:5715'42"+16:28
19.Martti ALILONTTINENFINH70MS Parma47:1316'52"+19:44
20.Jean BREDOBELH70O.L.V. Eifel47:4517'03"+20:16
21.Jacques DUVALFRAH70Tout Azimut Fameck50:1217'56"+22:43
22.Lennart TÄGTSTRÖMSWEH70Domnarvets GoIF51:2818'23"+23:59
23.Bengt HANSSONSWEH65Säterbygdens OK51:4318'28"+24:14
24.Jan Olav ORMBERGNORH70PWT1:00:1721'32"+32:48
25.Régis LECOYERFRAH70VERVINS ORIENTATION1:06:5423'54"+39:25
26.Guy CHATELAINBELH70Hermathenae1:10:2025'07"+42:51
27.Paul BOLSENSBELH65TROL1:19:2928'23"+52:00
NCLMaurice SEBABELH70C.O. Liège
Top

HyperVet Men (H75+)   length 2300m  climb 75m (24)

[H:]M:Smin/km
1.Mike IN 'T GROENNEDH75TROL25:2411'03"
2.Jon Roll FÆRDENNORH75PWT26:0511'20"+0:41
3.Jan Petter LAUGENNORH75PWT27:0011'44"+1:36
4.Helge BJAALANDNORH75PWT29:1712'44"+3:53
5.Øistein ÅSMULNORH75PWT33:1314'27"+7:49
6.Heikki KYYRÖNENFINH75Kouvolan Suunnistajat34:4415'06"+9:20
7.Gérard LEFRANÇOISFRAH75A C Beauchamp35:0215'14"+9:38
8.Arild Dyrnes MOENNORH75PWT36:2015'48"+10:56
9.Rauno HEDENSTRÖMFINH75Maarian Mahti37:1016'10"+11:46
10.Juhani JOKINENFINH75Maarian Mahti39:1417'03"+13:50
11.Tore BRUROKNORH80PWT39:2017'06"+13:56
12.Magnus LANDSTADNORH75PWT39:3717'13"+14:13
13.Michel OOMSBELH80Omega40:2417'34"+15:00
14.Keijo KOIVULAFINH75Hyvinkään Rasti40:5317'47"+15:29
15.Lucien TONNEAUBELH80O.L.V. Eifel41:2918'02"+16:05
16.Ruud SCHONEWILLENEDH75Borasca41:4418'09"+16:20
17.Frans VAN DE MOORTELBELH85Omega47:2920'39"+22:05
18.Arne Christian SCHEIENORH85PWT50:2521'55"+25:01
19.Roland DIEUDONNEFRAH75ASMBCO53:5723'27"+28:33
20.Otto GRAHL-NIELSENNORH80PWT54:5023'50"+29:26
21.Einar JØRUNDLANDNORH85PWT1:02:2127'07"+36:57
22.Stig BERGENORH75PWT1:03:3127'37"+38:07
NCLMichael HODSONGBRH80Scapa Nancy
NCLVic VANDERSTRAETENBELH75hamok
Top

Open Longer   length 3900m  climb 165m (5)

[H:]M:Smin/km
1.Nicolas SPILIERSBELH21Altaïr C.O.41:1710'35"
2.Etienne DUVALFRAH35Indiv.46:4812'00"+5:31
3.Thorsten WEIGERTGEROpen-LTVJahn Wolfsburg47:4912'16"+6:32
4.Gaétan SIMONINFRAH21Luxembourg Orienteering Club1:04:3516'34"+23:18
5.Marie-Pierre BINETBELD55Indiv.1:28:4422'45"+47:27
Top

Open Medium   length 2800m  climb 135m (6)

[H:]M:Smin/km
1.Inga HOLLMANNGEROpen-MBielefelder TG38:5713'55"
2.Anita KARNITESTD35SRD SK47:0216'48"+8:05
3.Linda PASTORGEROpen-MOLF Mainz47:1916'54"+8:22
4.Claudia WEIGERTGEROpen-MTVJahn Wolfsburg57:2520'30"+18:28
5.Velma AHOFINLDIndiv.59:5821'25"+21:01
NCLVanessa VAN BREEDAMBELD21TROL
Top

Open Short   length 2000m  climb 55m (9)

[H:]M:Smin/km
1.Perrine SEYLLLUXD21Indiv.26:0713'04"
2.Lotte VAN BOVENBELD-18TROL29:5414'57"+3:47
3.Bernard HAASH45Indiv.32:5216'26"+6:45
4.Irina CHERNYAYKINARUSD40Luxembourg Orienteering Club34:2717'14"+8:20
5.Barbara PIERLOTLUXD35Luxembourg Orienteering Club44:2622'13"+18:19
6.Lola PATATHUND-10Luxembourg Orienteering Club48:0924'05"+22:02
NCLJurgita PRAKAPIENEAUSD35Big Foot Orienteers
NCLTomas PANUSKACZEH-10Luxembourg Orienteering Club
NCLVitek PANUSKACZEH-12Luxembourg Orienteering Club
Top

Total

C.O. Liège28
PWT27
Luxembourg Orienteering Club26
Indiv.17
TROL16
Hainaut O.C.14
ASUB13
K.O.L.12
Omega12
Villeneuve d'Ascq Lille Métropole Orientation12
O.L.V. Eifel8
SRD SK8
SUD O LUX8
OLV Steinberg7
USV TU Dresden7
hamok7
Hermathenae6
TV 1901 Beaumarais6
Balise 105
O.L.G. St. Vith ARDOC5
OLF Mainz5
SK Praga5
ThOR5
Tout Azimut Fameck5
TVJahn Wolfsburg4
A C Beauchamp3
Espoon Suunta3
Maarian Mahti3
OL Regio Wil3
OL Team Lippe3
WOLF Haltern3
ASMBCO2
Antwerp Orienteers2
BROS2
Bielefelder TG2
Big Foot Orienteers2
Borasca2
C.O. Pégase2
CTG Koblenz2
Club D'Orientation Militaire Belge2
Gymnasion Offenbach e. V.2
Helsingin Suunnistajat2
Kouvolan Suunnistajat2
Malarruta2
Metz Sport d'Orientation2
OK Silva Campina2
OLC SKOG FRIBOURG2
OLG Siegerland2
Olifant2
SV IHW Alex 78 Berlin2
Southern Michigan Orienteering Club2
Sud Médoc Orientation Gironde2
TGM Budenheim2
Turun Suunnistajat2
VERVINS ORIENTATION2
0615PZ VSAO1
3308NA SAGC CESTAS1
7404AR ASO1
A.C.S. Sanatatea Ploiesti1
Altaïr C.O.1
BOC1
Centrum OK1
Clube Aventura da Madeira1
Course Orientation Tours Sud1
Domnarvets GoIF1
Grupo Desportivo União da Azoia1
Hyvinkään Rasti1
KOVZ1
LOST1
Lagan Valley Orienteers1
Lahden Suunnistajat -371
Leksands OK1
London OK1
Lynx1
MS Parma1
N.S.V. Amel1
OC München1
Oros1
Our Club1
Polisportiva Punto Nord1
Raid Orientation Paris1
Rasti-Jyry1
SV Wannweil1
Scapa Nancy1
Sports Orientation Lunéville1
Stavanger Orienteringsklubb1
Säterbygdens OK1
TGV Horn1
TuS Lübbecke1
Universidad de Alicante1
Total: 369