3 days of Belgium
Wéris 30.6.2012
Hermathenae CO
Last updated: 01.07.2012 17:52:06
Contact/Remarks:
rma@helga-o.com
Contact/Remarks:
rma@helga-o.com
Link to World Ranking Event results
D-10
D-12
D-14
D-16
D-18
DE
D21
DB
D35
D40
D45
D50
D55
D60
D65
D75+
H-10
H-12
H-14
H-16
H-18
H-20
HE
H21
HB
H35
H40
H45
H50
H55
H60
H65
H70
H75+
SE
LE
SD
LD
1
2
3
Total
NCL
non classé
--
hors classement
D-10
1900m
40m (10)
[H:]M:S
min/km
1.
Kato KEUPPENS
BEL
Omega
27:45
14'36"
2.
Emma WILLEMSENS
BEL
Hermathenae CO
38:08
20'04"
+10:23
3.
Sarah ROOMAN
BEL
TROL
38:49
20'25"
+11:04
4.
Célia PIRON
BEL
C.O. Liège
39:18
20'41"
+11:33
5.
Kato BROUCKAERT
BEL
Omega
39:42
20'53"
+11:57
6.
Emma PETITJEAN
BEL
Hainaut O.C.
41:16
21'43"
+13:31
7.
Anneleen KNOOPS
BEL
hamok
45:55
24'10"
+18:10
8.
Noor DE MITS
BEL
TROL
47:37
25'03"
+19:52
9.
Lena GEENEN
BEL
K.O.L.
54:57
28'55"
+27:12
NCL
Gaëlle FRONHOFFS
BEL
ASUB
Top
D-12
2100m
55m (4)
[H:]M:S
min/km
1.
Lotte WILLEMS
BEL
Omega
27:44
13'12"
2.
Sophie BROUCKAERT
BEL
Omega
29:55
14'14"
+2:11
3.
BEL
Omega
35:10
16'44"
+7:26
4.
Coraline MATHEVE
BEL
Hermathenae CO
38:42
18'25"
+10:58
Top
D-14
3600m
105m (10)
[H:]M:S
min/km
1.
Hannah THIELS
BEL
Omega
57:15
15'54"
2.
Lucie DRYGALSKI
BEL
Hainaut O.C.
59:54
16'38"
+2:39
3.
Leonie VILZ
GER
TV Eitelborn
1:06:31
18'28"
+9:16
4.
Lisa ELSEN
BEL
Omega
1:11:04
19'44"
+13:49
5.
Hannah RAUSCHEN
BEL
O.L.G. St. Vith ARDOC
1:12:13
20'03"
+14:58
6.
Esmee VAN DE MAELE
BEL
K.O.L.
1:17:25
21'30"
+20:10
7.
Magalie GILLET
BEL
Omega
1:19:18
22'01"
+22:03
8.
Florence VON MONTIGNY
BEL
O.L.G. St. Vith ARDOC
1:21:06
22'31"
+23:51
9.
Lucie ARNO
BEL
Hainaut O.C.
2:19:53
38'51"
+1:22:38
NCL
Hanna HERZFELD
GER
BUS Tuvalu
Top
D-16
4100m
150m (7)
[H:]M:S
min/km
1.
Claudia ROOMAN
BEL
TROL
52:52
12'53"
2.
Véronika VASILYEVA
FRA
Scapa Nancy
58:27
14'15"
+5:35
3.
Eleonore ROBINSON
BEL
ASUB
1:12:42
17'43"
+19:50
4.
Chiara DUCOMBLE
BEL
O.L.G. St. Vith ARDOC
1:15:37
18'26"
+22:45
5.
Celine VILZ
GER
TV Eitelborn
1:17:22
18'52"
+24:30
6.
Capucine ALLE
FRA
Scapa Nancy
1:27:26
21'19"
+34:34
NCL
Laure GODFROID
BEL
C.O. Liège
Top
D-18
5000m
160m (4)
[H:]M:S
min/km
1.
Daniela MAUSEN
BEL
O.L.G. St. Vith ARDOC
1:11:50
14'22"
2.
Perrine DRYGALSKI
BEL
Hainaut O.C.
1:28:47
17'45"
+16:57
NCL
Anne-Sophie LOVENS
BEL
C.O. Pégase
NCL
Laure JAMSIN
BEL
C.O. Liège
Top
DE
9400m
310m (7)
[H:]M:S
min/km
1.
Miek FABRÉ
BEL
Omega
1:18:50
8'23"
2.
Greet OEYEN
BEL
hamok
1:31:07
9'41"
+12:17
3.
Aline HERMANS
BEL
C.O. Liège
1:32:31
9'50"
+13:41
4.
Fanny TILKIN
BEL
C.O. Liège
1:42:10
10'52"
+23:20
5.
Annamari VIERIKKO
FIN
ASUB
1:45:27
11'13"
+26:37
6.
Kim GEYPEN
BEL
Omega
1:46:11
11'17"
+27:21
7.
Vinciane MULPAS
BEL
ASUB
1:48:54
11'35"
+30:04
Top
D21
5500m
180m (15)
[H:]M:S
min/km
1.
Elisabeth HENKES
BEL
O.L.G. St. Vith ARDOC
1:05:03
11'49"
2.
Liesbeth VAN DE VELDE
BEL
Omega
1:13:43
13'24"
+8:40
3.
Jessica LIMPACH
BEL
B.A.B.A.
1:14:56
13'37"
+9:53
4.
Sofie HEUNINCKX
BEL
K.O.L.
1:15:20
13'41"
+10:17
5.
Ronja FELL
BEL
O.L.G. St. Vith ARDOC
1:15:33
13'44"
+10:30
6.
Nancy WENDERICKX
BEL
hamok
1:21:18
14'46"
+16:15
7.
Renée SCHWARTZ
FRA
C.O. Liège
1:25:12
15'29"
+20:09
8.
Emilie SEGUINOT
FRA
OS Charleville Mézières
1:34:56
17'15"
+29:53
9.
Judit GYORI
HUN
Salgótarjáni Dornyay SE
1:37:19
17'41"
+32:16
10.
Aurélie DESCHEPPER
BEL
Balise 10
1:39:02
18'00"
+33:59
11.
Eva VAN BOVEN
NED
UZO
1:43:35
18'50"
+38:32
12.
Ellen BOURGONJON
BEL
TROL
1:48:55
19'48"
+43:52
13.
Emilie TIMMERMANS
BEL
Hainaut O.C.
1:52:28
20'26"
+47:25
14.
Isabelle DERENNE
BEL
Hermathenae CO
3:21:26
36'37"
+2:16:23
NCL
Catherine DERENNE
BEL
Hermathenae CO
Top
DB
4100m
150m (5)
[H:]M:S
min/km
1.
Vanessa BOLSENS
BEL
TROL
1:08:45
16'46"
2.
Jasmien TALLOEN
BEL
Omega
1:12:06
17'35"
+3:21
3.
Véronique BASTIN
BEL
O.L.G. St. Vith ARDOC
1:19:39
19'25"
+10:54
4.
Christel POULAIN
BEL
C.O. Pégase
2:14:11
32'43"
+1:05:26
NCL
Ariane DECRAMER
BEL
hamok
Top
D35
5000m
160m (14)
[H:]M:S
min/km
1.
Eleonora PEDRAZZINI
SUI
ASCO Lugano
1:08:26
13'41"
2.
Laurence DRABS
BEL
ASUB
1:10:09
14'01"
+1:43
3.
Anne TIMMERMANS
BEL
Hainaut O.C.
1:15:35
15'07"
+7:09
4.
Tina LINTEN
BEL
K.O.L.
1:25:39
17'07"
+17:13
5.
Frédérique DELHASSE
BEL
Balise 10
1:26:13
17'14"
+17:47
6.
Sally CALLAND
GBR
BRITISH ARMY ORIENTEERING CLUB
1:27:22
17'28"
+18:56
7.
Karin BERNASCONI
SUI
ASCO Lugano
1:27:56
17'35"
+19:30
8.
Roos VAN BRUGGEN
BEL
TROL
1:28:19
17'39"
+19:53
9.
Sindy SAGGIORATO
BEL
Balise 10
1:42:10
20'25"
+33:44
10.
Julie TIMMERMANS
BEL
Hainaut O.C.
1:47:38
21'31"
+39:12
11.
Sophie PAREE
BEL
hamok
2:00:28
24'05"
+52:02
NCL
Anne CLERIN
BEL
C.O. Pégase
NCL
Gisela HENNES
BEL
O.L.G. St. Vith ARDOC
NCL
Virginie SEBA
BEL
C.O. Liège
Top
D40
5000m
160m (12)
[H:]M:S
min/km
1.
Béatrice DE LONGUEVILLE
BEL
ASUB
44:39
8'55"
2.
Mietta GROENEVELD
NED
OLG The Hague
57:08
11'25"
+12:29
3.
Sylvia HENNES
BEL
O.L.G. St. Vith ARDOC
1:10:31
14'06"
+25:52
4.
Veerle TULLENEERS
BEL
Omega
1:13:26
14'41"
+28:47
5.
Annemie JANSEN
BEL
K.O.L.
1:18:30
15'41"
+33:51
6.
Els SPILLEBEEN
BEL
Omega
1:23:36
16'43"
+38:57
7.
Valérie AUGHUET
BEL
B.A.B.A.
1:29:24
17'52"
+44:45
8.
Valérie HUBENS
BEL
ASUB
1:44:52
20'58"
+1:00:13
9.
Ellen BOOMER
USA
Omega
2:16:38
27'19"
+1:31:59
NCL
Fabienne TASSIN
BEL
Hainaut O.C.
NCL
Laurence AUGHUET
BEL
ASUB
NCL
Lia LENAERS
BEL
Omega
Top
D45
4100m
150m (17)
[H:]M:S
min/km
1.
Marianne Lynge KROGH
DEN
Kolding Orienterings Klub
40:46
9'56"
2.
Hilde VERCAEREN
BEL
K.O.L.
51:22
12'31"
+10:36
3.
Katleen VAN DE MOORTEL
BEL
Omega
57:24
14'00"
+16:38
4.
Leen WOUTERS
BEL
Omega
58:52
14'21"
+18:06
5.
An DUYCK
BEL
ASUB
1:01:41
15'02"
+20:55
6.
Françoise RENARD
BEL
C.O. Liège
1:03:12
15'24"
+22:26
7.
Catherine DE BIOURGE
BEL
C.O. Pégase
1:03:30
15'29"
+22:44
8.
Greta MOLS
BEL
hamok
1:03:31
15'29"
+22:45
9.
Geneviève PISSART
BEL
C.O. Liège
1:03:38
15'31"
+22:52
10.
Dominique LUYTS
BEL
ASUB
1:08:46
16'46"
+28:00
11.
Bernadette GOVAERTS
BEL
ASUB
1:12:57
17'47"
+32:11
12.
Bénédicte DELITTE
BEL
Hainaut O.C.
1:13:49
18'00"
+33:03
13.
Viktoria HERZFELD
GER
BUS Tuvalu
1:14:36
18'11"
+33:50
14.
Betty DE MEYER
BEL
TROL
1:16:51
18'44"
+36:05
15.
Jenny BUELENS
BEL
ASUB
1:21:14
19'48"
+40:28
16.
Kristel PALMANS
BEL
Omega
1:21:32
19'53"
+40:46
17.
Mia KINNAER
BEL
Omega
1:56:20
28'22"
+1:15:34
Top
D50
4100m
145m (12)
[H:]M:S
min/km
1.
Maire MERIHEINÄ
FIN
IF Sibbo-Vargarna
51:05
12'27"
2.
Els PUT
BEL
Omega
52:55
12'54"
+1:50
3.
Muriel CHOUFFART
BEL
C.O. Liège
1:01:58
15'06"
+10:53
4.
Katinka MULDER
NED
NADA
1:02:07
15'09"
+11:02
5.
Linda VERBRAKEN
BEL
Borasca
1:03:50
15'34"
+12:45
6.
Annick ROUSEREZ
BEL
ASUB
1:11:27
17'25"
+20:22
7.
Anita BAERTS
BEL
Borasca
1:13:55
18'01"
+22:50
8.
Sonia NYS
BEL
Omega
1:27:02
21'13"
+35:57
9.
Monique BERWAER
BEL
C.O. Liège
2:01:46
29'41"
+1:10:41
10.
Gudrun ZWICKE
GER
DJK VFL Willich
2:04:47
30'26"
+1:13:42
11.
Martine MINET
BEL
O.L.V. Eifel
2:20:33
34'16"
+1:29:28
NCL
Silvia ZEMP CAMPANA
SUI
ASCO Lugano
Top
D55
4100m
145m (12)
[H:]M:S
min/km
1.
Judith CHECKLEY
ESP
Totana Orientacion
53:41
13'05"
2.
Jane CAMPBELL
FRA
Guyancourt Orientation 78
55:10
13'27"
+1:29
3.
Viera FIALOVA
SVK
N.S.V. Amel
1:00:50
14'50"
+7:09
4.
Irma COLLIENNE
BEL
O.L.V. Eifel
1:13:03
17'49"
+19:22
5.
Christine PARMENTIER-RENARD
BEL
ASUB
1:30:09
21'59"
+36:28
6.
Antoinette GUIGUET
FRA
MAR-CO
1:30:15
22'00"
+36:34
7.
Marie QUISTHOUDT
BEL
Omega
1:31:23
22'17"
+37:42
8.
Michèle ASSANTE
FRA
MAR-CO
1:33:07
22'42"
+39:26
9.
Lily-Anne COLE
BEL
TROL
1:43:38
25'16"
+49:57
10.
Marie-Thérèse ROSE
FRA
OS Charleville Mézières
1:45:12
25'39"
+51:31
11.
Jane LEGROSCOLLARD
BEL
TROL
1:49:12
26'38"
+55:31
12.
Lieve FEYS
BEL
Omega
1:53:40
27'43"
+59:59
Top
D60
3600m
105m (10)
[H:]M:S
min/km
1.
Lisette EYKMANS
BEL
K.O.L.
48:23
13'26"
2.
Carol SANDS
GBR
SOC Wanderers
57:07
15'51"
+8:44
3.
Marie-Jo BRUNEL
FRA
YCONE SENS
58:04
16'07"
+9:41
4.
Agnès SEBA-PONCELET
BEL
C.O. Liège
1:03:37
17'40"
+15:14
5.
Christa ZWIKKER
NED
TROL
1:06:17
18'24"
+17:54
6.
Eva-Marie MARTY
SUI
OL - Domino
1:06:33
18'29"
+18:10
7.
Nicole NAEIJE
BEL
ASUB
1:09:40
19'21"
+21:17
8.
Jacqueline MOREAU SCUVEE
BEL
C.O. Liège
1:11:56
19'58"
+23:33
9.
M.Christine BLANCHE
BEL
ASUB
1:15:03
20'50"
+26:40
10.
Martine ROBERT
FRA
Haute Saone Orientation
1:16:31
21'15"
+28:08
Top
D65
3000m
85m (8)
[H:]M:S
min/km
1.
Pauline WARD
GBR
Derwent Valley
40:50
13'36"
2.
Monique DEFFENSE
BEL
C.O. Pégase
41:11
13'43"
+0:21
3.
Gilberte MARIEN
BEL
K.O.L.
47:33
15'50"
+6:43
4.
Danielle NOLENS
BEL
hamok
56:54
18'58"
+16:04
5.
Frie BRESSELEERS
BEL
TROL
1:40:45
33'34"
+59:55
NCL
Claudine AST
FRA
Hautes Vosges Orientation
NCL
Nicole BASTIEN-FATH
FRA
Scapa Nancy
NCL
Nicole BLASCO
FRA
Club Athlétique Cherveix Cubas
Top
D75+
3000m
85m (1)
[H:]M:S
min/km
1.
Josette LUXEN
BEL
Balise 10
1:23:45
27'54"
Top
H-10
1900m
40m (7)
[H:]M:S
min/km
1.
Liam THIELS
BEL
Omega
30:07
15'51"
2.
Gaël AMERIJCKX
BEL
ASUB
32:21
17'01"
+2:14
3.
Antoine VANSPAUWEN
BEL
Hermathenae CO
41:52
22'02"
+11:45
4.
Justin GILLET
BEL
C.O. Liège
44:58
23'39"
+14:51
5.
Wolf DE MITS
BEL
TROL
47:56
25'13"
+17:49
NCL
Corentin MATHEVE
BEL
Hermathenae CO
NCL
Joris SMET
BEL
TROL
Top
H-12
2100m
55m (12)
[H:]M:S
min/km
1.
Tibo GILLET
BEL
Omega
18:22
8'44"
2.
Philip CARLSSON
SWE
Nyköpings OK
19:03
9'04"
+0:41
3.
Kasper Lynge KROGH
DEN
Kolding Orienterings Klub
23:23
11'08"
+5:01
4.
Matijs LOECKX
BEL
Omega
24:35
11'42"
+6:13
5.
Tim KAYE
BEL
Hermathenae CO
25:47
12'16"
+7:25
6.
Simon ARNO
BEL
Hainaut O.C.
27:13
12'57"
+8:51
7.
Cédric AMERIJCKX
BEL
ASUB
36:13
17'14"
+17:51
8.
Justin COURTOY
BEL
Hermathenae CO
38:27
18'18"
+20:05
9.
Ronald ROOS
NED
HOC'93
38:38
18'23"
+20:16
10.
Jules POULAIN
FRA
CO Colmar
40:27
19'15"
+22:05
11.
Thomas KNOOPS
BEL
hamok
57:46
27'30"
+39:24
NCL
Simon VANSPAUWEN
BEL
Hermathenae CO
Top
H-14
4500m
150m (6)
[H:]M:S
min/km
1.
Carl CARLSSON
SWE
Nyköpings OK
46:27
10'19"
2.
Klaas MELLEBEEK
BEL
hamok
47:10
10'28"
+0:43
3.
Ruben JAMSIN
BEL
C.O. Liège
49:26
10'59"
+2:59
4.
Julien DEUXANT
BEL
C.O. Pégase
1:08:40
15'15"
+22:13
5.
Simon KREKELS
BEL
TROL
1:25:34
19'00"
+39:07
6.
Dimitry KNOOPS
BEL
hamok
2:12:34
29'27"
+1:26:07
Top
H-16
6100m
190m (7)
[H:]M:S
min/km
1.
Tom DRYGALSKI
BEL
Hainaut O.C.
1:12:13
11'50"
2.
Arnaud DEUXANT
BEL
C.O. Pégase
1:15:56
12'26"
+3:43
3.
Martijn HUS
BEL
K.O.L.
1:19:22
13'00"
+7:09
4.
Jérémy BREDO
BEL
O.L.V. Eifel
1:19:26
13'01"
+7:13
5.
Stephane WATHELET
BEL
C.O. Liège
1:27:56
14'24"
+15:43
6.
Nils JAMSIN
BEL
C.O. Liège
1:46:28
17'27"
+34:15
7.
Victor MELLEBEEK
BEL
hamok
2:01:37
19'56"
+49:24
Top
H-18
7000m
210m (4)
[H:]M:S
min/km
1.
Clément DEMEUSE
BEL
C.O. Liège
59:03
8'26"
2.
Julien DACHE
BEL
C.O. Pégase
1:10:07
10'01"
+11:04
3.
Jérémie THIEBAUT
BEL
C.O. Liège
1:10:35
10'05"
+11:32
4.
Michael ROOMAN
BEL
TROL
1:18:04
11'09"
+19:01
Top
H-20
7600m
300m (5)
[H:]M:S
min/km
1.
Michael VAN BAELEN
BEL
TROL
1:04:04
8'25"
2.
Julien GILLET
BEL
ASUB
1:04:48
8'31"
+0:44
3.
Toon MELIS
BEL
hamok
1:15:15
9'54"
+11:11
4.
Thomas BREDO
BEL
O.L.V. Eifel
1:15:57
9'59"
+11:53
NCL
Christian DERENNE
BEL
Hermathenae CO
Top
HE
12700m
450m (23)
[H:]M:S
min/km
1.
Fabien PASQUASY
BEL
Hainaut O.C.
1:21:54
6'26"
2.
Michel BASTIN
BEL
O.L.G. St. Vith ARDOC
1:27:23
6'52"
+5:29
3.
Joost TALLOEN
BEL
Omega
1:28:12
6'56"
+6:18
4.
Sergey FEDATSENKA
BLR
TROL
1:28:18
6'57"
+6:24
5.
Tomas HENDRICKX
BEL
K.O.L.
1:30:05
7'05"
+8:11
6.
Ken PEETERS
BEL
TROL
1:30:27
7'07"
+8:33
7.
Jevgenijs SPROGE
LAT
Luxembourg-Orienteering
1:35:06
7'29"
+13:12
8.
Pieter HENDRICKX
BEL
K.O.L.
1:37:28
7'40"
+15:34
9.
Desmond FRANSSEN
BEL
TROL
1:37:47
7'41"
+15:53
10.
Gert CLAES
BEL
K.O.L.
1:39:41
7'50"
+17:47
11.
François VAN DER OUDERAA
BEL
ASUB
1:42:01
8'01"
+20:07
12.
Adam BANAKIEWICZ
POL
Slask Wroclaw
1:45:22
8'17"
+23:28
13.
Wouter FOPPEN
NED
MINOR
1:47:14
8'26"
+25:20
14.
Tomy JANSSENS
BEL
Omega
1:48:58
8'34"
+27:04
15.
Tarmo KUUB
EST
ASUB
1:55:02
9'03"
+33:08
16.
Peter KRAMPILTZ
BEL
hamok
1:55:30
9'05"
+33:36
17.
Tom MARIEN
BEL
K.O.L.
1:55:37
9'06"
+33:43
18.
Wannes HENDRICKX
BEL
K.O.L.
2:01:28
9'33"
+39:34
NCL
Hans TALLOEN
BEL
Omega
NCL
Sven RUSCH
BEL
K.O.L.
NCL
Thomas VAN DER KLEIJ
BEL
hamok
NCL
Wouter LEEUWS
BEL
Omega
NCL
Yannick MICHIELS
BEL
K.O.L.
Top
H21
8200m
300m (11)
[H:]M:S
min/km
1.
Gigi PEDRINI
SUI
ASCO Lugano
1:04:10
7'49"
2.
Stefano CASTELLI
SUI
ASCO Lugano
1:05:55
8'02"
+1:45
3.
Dries HEUNINCKX
BEL
K.O.L.
1:11:40
8'44"
+7:30
4.
Ritchie SEDEYN
BEL
K.O.L.
1:14:27
9'04"
+10:17
5.
Winston FRANSSEN
BEL
TROL
1:16:40
9'20"
+12:30
6.
Patrizio CAMPANA
SUI
ASCO Lugano
1:20:48
9'51"
+16:38
7.
Johannes HOCK
BEL
O.L.G. St. Vith ARDOC
1:28:18
10'46"
+24:08
8.
Davide COLA
SUI
ASCO Lugano
1:29:45
10'56"
+25:35
9.
Marc KERCKHOFS
BEL
Omega
1:31:26
11'09"
+27:16
10.
Daniele BERNASCONI
SUI
ASCO Lugano
1:55:36
14'05"
+51:26
11.
Wim BRIES
BEL
K.O.L.
2:08:57
15'43"
+1:04:47
Top
HB
7300m
290m (7)
[H:]M:S
min/km
1.
Alexander JOST
BEL
O.L.G. St. Vith ARDOC
1:45:37
14'28"
2.
Tino NIJST
BEL
Omega
1:48:45
14'53"
+3:08
3.
Jeroen PLASMAN
BEL
Omega
1:53:38
15'33"
+8:01
4.
Pietro MINOTTI
SUI
CO UTOE Bellinzona
2:12:38
18'10"
+27:01
5.
Kenneth COOLS
BEL
Omega
3:43:52
30'39"
+1:58:15
NCL
Edgard FORTEMPS
BEL
O.L.G. St. Vith ARDOC
NCL
Lode DE VUYST
BEL
Omega
Top
H35
7600m
300m (19)
[H:]M:S
min/km
1.
Alain MAZY
BEL
C.O. Liège
1:04:55
8'32"
2.
Jan OEYEN
BEL
Omega
1:07:07
8'49"
+2:12
3.
Michael HOCK
BEL
O.L.G. St. Vith ARDOC
1:17:41
10'13"
+12:46
4.
Patrick HOCK
BEL
O.L.G. St. Vith ARDOC
1:25:54
11'18"
+20:59
5.
Quentin GILLET
BEL
C.O. Liège
1:25:58
11'18"
+21:03
6.
Frederik LOECKX
BEL
Omega
1:26:15
11'20"
+21:20
7.
Pierre BROUCKAERT
BEL
Omega
1:39:39
13'06"
+34:44
8.
Ruud VAN GORP
NED
MOCK
1:51:25
14'39"
+46:30
9.
Maurice DE COCK
NED
MOCK
1:54:26
15'03"
+49:31
10.
Axel ENTRUP
GER
Altaïr C.O.
1:55:09
15'09"
+50:14
11.
Frédéric PASCON
BEL
C.O. Liège
2:07:07
16'43"
+1:02:12
NCL
Alistair FRONHOFFS
DEN
ASUB
NCL
Dolf LEPPENS
BEL
K.O.L.
NCL
Filiep DEBAERE
BEL
K.O.L.
NCL
François LAMBERT
BEL
Hainaut O.C.
NCL
Jonathan FRONHOFFS
DEN
ASUB
NCL
Nicolas SILLIEN
BEL
C.O. Pégase
NCL
Serge DUSZA
BEL
Balise 10
NCL
Yves ARNO
BEL
Hainaut O.C.
Top
H40
7300m
290m (19)
[H:]M:S
min/km
1.
Pierre-Emmanuel DEMEUSE
BEL
C.O. Liège
58:54
8'04"
2.
Gunther DEFERME
BEL
hamok
59:03
8'05"
+0:09
3.
Olivier CHATTLAIN
BEL
O.L.G. St. Vith ARDOC
1:05:43
9'00"
+6:49
4.
Wim VERVOORT
BEL
TROL
1:05:59
9'02"
+7:05
5.
Rudy ROOMAN
BEL
TROL
1:08:35
9'23"
+9:41
6.
Christophe AMERIJCKX
BEL
ASUB
1:09:22
9'30"
+10:28
7.
Antoine POULAIN
FRA
CO Colmar
1:10:56
9'43"
+12:02
8.
Jean-Marc GILLET
BEL
Omega
1:11:04
9'44"
+12:10
9.
Stefan THIELS
BEL
Omega
1:12:03
9'52"
+13:09
10.
Jean Luc LEGALLAIS
FRA
CO Colmar
1:16:32
10'29"
+17:38
11.
Yves GOMEREE
BEL
Hainaut O.C.
1:23:09
11'23"
+24:15
12.
Bart WILLEMS
BEL
Omega
1:31:48
12'34"
+32:54
13.
Kurt SMET
BEL
TROL
1:39:39
13'39"
+40:45
14.
Eelco MULLER
NED
TROL
1:43:35
14'11"
+44:41
15.
Richard ROBINSON
BEL
ASUB
1:47:09
14'40"
+48:15
16.
Steffen KNOOPS
BEL
hamok
1:51:28
15'16"
+52:34
--
Yves DE MITS
BEL
TROL
2:07:53
17'31"
+1:08:59
NCL
Olaf BINSCH
NED
OLG The Hague
NCL
Roman ELSEN
BEL
Omega
Top
H45
7000m
210m (25)
[H:]M:S
min/km
1.
Dirk GOOSSENS
BEL
Borasca
51:39
7'22"
2.
Iwan VIS
BEL
B.A.B.A.
52:59
7'34"
+1:20
3.
Joël DRYGALSKI
BEL
Hainaut O.C.
1:06:53
9'33"
+15:14
4.
Tobias WOLF
GER
BUS Tuvalu
1:08:37
9'48"
+16:58
5.
Dirk JACOBS
BEL
K.O.L.
1:10:06
10'00"
+18:27
6.
Per CARLSSON
SWE
Nyköpings OK
1:10:35
10'05"
+18:56
7.
Rudi AERTS
BEL
Omega
1:15:48
10'49"
+24:09
8.
Wolfgang VILZ
GER
TV Eitelborn
1:16:35
10'56"
+24:56
9.
Andre DE VEIRMAN
BEL
TROL
1:16:57
10'59"
+25:18
10.
Atis ZARINS
LAT
Orienteering Club MONA
1:17:35
11'05"
+25:56
11.
Serge BAERT
BEL
K.O.L.
1:17:42
11'05"
+26:03
12.
J-Philippe LOVENS
BEL
C.O. Pégase
1:17:51
11'07"
+26:12
13.
Erik VAN DYCK
BEL
TROL
1:41:08
14'26"
+49:29
14.
Thierry DEUXANT
BEL
C.O. Pégase
1:41:53
14'33"
+50:14
Tom KREKELS
BEL
TROL
1:41:53
14'33"
+50:14
16.
Marc JAMSIN
BEL
C.O. Liège
1:44:42
14'57"
+53:03
17.
Alain WATHELET
BEL
C.O. Liège
1:48:14
15'27"
+56:35
18.
Jacques DERENNE
BEL
Hermathenae CO
1:50:32
15'47"
+58:53
19.
Jean-Pol BRISEBOIS
BEL
Hainaut O.C.
1:52:30
16'04"
+1:00:51
20.
Michel SOLHEID
BEL
N.S.V. Amel
2:00:17
17'10"
+1:08:38
21.
Patrick GORREUX
BEL
C.O. Liège
2:00:56
17'16"
+1:09:17
22.
Eric BARBIEUX
BEL
Hainaut O.C.
2:21:20
20'11"
+1:29:41
23.
Didier SIMONIS
BEL
O.L.V. Eifel
2:34:32
22'04"
+1:42:53
24.
Patrick PICARD
BEL
Balise 10
2:58:00
25'25"
+2:06:21
NCL
Karl VERVOORT
BEL
TROL
Top
H50
6100m
190m (18)
[H:]M:S
min/km
1.
P-O DEREBRANT
SWE
SOK Aneby
49:16
8'04"
2.
Wiet LAENEN
BEL
TROL
51:07
8'22"
+1:51
3.
Luc MELIS
BEL
hamok
54:07
8'52"
+4:51
4.
Olivier MINOTTI
SUI
CO UTOE Bellinzona
58:36
9'36"
+9:20
5.
Marc VAN DE MAELE
BEL
K.O.L.
1:11:45
11'45"
+22:29
6.
Herman JANSSEN
BEL
TROL
1:12:01
11'48"
+22:45
7.
Werner HOFFMANN
BEL
O.L.G. St. Vith ARDOC
1:12:11
11'50"
+22:55
8.
Albert SEGUINOT
FRA
OS Charleville Mézières
1:19:56
13'06"
+30:40
9.
Michael ZWICKE
GER
DJK VFL Willich
1:22:58
13'36"
+33:42
10.
Christian DEVULDER
BEL
Balise 10
1:23:14
13'38"
+33:58
11.
Ainars LAGZDINS
LAT
Orienteering Club MONA
1:28:00
14'25"
+38:44
12.
Marc CLAES
BEL
hamok
1:28:21
14'29"
+39:05
13.
Julius GARRAY
BEL
C.O. Liège
1:31:45
15'02"
+42:29
14.
Dominique MATHIEU
BEL
N.S.V. Amel
1:51:20
18'15"
+1:02:04
15.
Stéphane HERSON
BEL
Hainaut O.C.
2:09:00
21'08"
+1:19:44
16.
Wim KOOLHOVEN
NED
ARGUS
2:15:08
22'09"
+1:25:52
17.
Marc TALLOEN
BEL
Omega
2:18:30
22'42"
+1:29:14
NCL
John ROWE
IRL
Fingal Orienteers
Top
H55
5200m
175m (25)
[H:]M:S
min/km
1.
Eddy GRESSENS
BEL
K.O.L.
50:28
9'42"
2.
Ulf MERIHEINÄ
FIN
IF Sibbo-Vargarna
51:37
9'55"
+1:09
3.
László GYORI
HUN
Salgótarjáni Dornyay SE
52:10
10'01"
+1:42
4.
Jean Marie FATH
FRA
Scapa Nancy
53:19
10'15"
+2:51
5.
Jos GILOT
BEL
K.O.L.
54:32
10'29"
+4:04
6.
Paul ALLE
FRA
Scapa Nancy
57:36
11'04"
+7:08
7.
Etienne DE WIT
BEL
K.O.L.
59:27
11'25"
+8:59
8.
Bruno VANDERMEULEN
BEL
C.O. Liège
59:48
11'30"
+9:20
9.
Roger BOCKX
BEL
K.O.L.
1:00:41
11'40"
+10:13
10.
Paul TIMMERMANS
BEL
Hainaut O.C.
1:02:10
11'57"
+11:42
11.
Nick CAMPBELL
FRA
Guyancourt Orientation 78
1:03:43
12'15"
+13:15
12.
Marc LEERS
BEL
TROL
1:05:45
12'38"
+15:17
13.
Pierre GILLAIN
BEL
C.O. Pégase
1:09:07
13'17"
+18:39
14.
Guy WULLEPIT
BEL
O.L.V. Eifel
1:09:46
13'25"
+19:18
15.
Jacques HOFMANS
BEL
ASUB
1:09:54
13'26"
+19:26
16.
Claude LEMASSON
BEL
C.O. Pégase
1:28:14
16'58"
+37:46
17.
Johan CLAES
BEL
Borasca
1:33:01
17'53"
+42:33
18.
Pierre MOLS
BEL
ASUB
1:35:49
18'25"
+45:21
19.
Julien VAN BOSCH
BEL
TROL
1:36:35
18'34"
+46:07
20.
Tommy BURKE
IRL
Fingal Orienteers
1:37:51
18'49"
+47:23
21.
Mark CEULEMANS
BEL
TROL
1:45:33
20'17"
+55:05
22.
Guus VAN BOVEN
NED
UZO
1:52:22
21'36"
+1:01:54
23.
Paul BOLSENS
BEL
TROL
2:03:41
23'47"
+1:13:13
NCL
Giel PARDOEL
NED
TROL
NCL
Jean Bernard ROSE
FRA
OS Charleville Mézières
Top
H60
4500m
150m (31)
[H:]M:S
min/km
1.
Pierre PARMENTIER
BEL
ASUB
42:24
9'25"
2.
Klaus HELD
BEL
O.L.V. Eifel
43:27
9'39"
+1:03
3.
Alfred SIMKENS
BEL
K.O.L.
43:35
9'41"
+1:11
4.
Martin CHECKLEY
ESP
Totana Orientacion
45:09
10'02"
+2:45
5.
Luc HEUNINCKX
BEL
K.O.L.
46:25
10'18"
+4:01
6.
Jacques SILVESTRE
BEL
C.O. Liège
47:03
10'27"
+4:39
7.
Christian KRINGS
BEL
O.L.G. St. Vith ARDOC
47:17
10'30"
+4:53
8.
Jean BREDO
BEL
O.L.V. Eifel
49:58
11'06"
+7:34
9.
Jean-Claude DUPONT
BEL
C.O. Liège
50:39
11'15"
+8:15
10.
Georges TIMMERMANS
BEL
K.O.L.
52:13
11'36"
+9:49
11.
Servais HICK
BEL
C.O. Liège
52:29
11'39"
+10:05
12.
Thomas SCHOEPF
SUI
OLG Herzogenbuchsee
58:41
13'02"
+16:17
13.
Frans WENS
BEL
TROL
58:48
13'03"
+16:24
14.
Dominique SCHUTJES
BEL
hamok
59:20
13'11"
+16:56
15.
Robert SCUVEE
BEL
C.O. Liège
59:35
13'14"
+17:11
16.
Aimé LOUAT
FRA
YCONE SENS
59:49
13'17"
+17:25
17.
Philippe PARIZEL
BEL
Balise 10
59:50
13'17"
+17:26
18.
Juliaan LINTEN
BEL
K.O.L.
1:01:31
13'40"
+19:07
19.
Anton BUYTAERT
BEL
Omega
1:02:03
13'47"
+19:39
20.
Eddie DESMEDT
BEL
TROL
1:04:47
14'23"
+22:23
21.
Ernest PELTIER
BEL
Balise 10
1:05:47
14'37"
+23:23
22.
Claude PIERRON
FRA
CO Saint-Nicolas
1:10:32
15'40"
+28:08
23.
Ivo TIMMERMANS
BEL
K.O.L.
1:11:09
15'48"
+28:45
24.
Georges DICKER
BEL
ASUB
1:12:50
16'11"
+30:26
25.
Leonard THIENPONDT
BEL
ASUB
1:18:54
17'31"
+36:30
26.
Marcel SCHWALL
BEL
O.L.V. Eifel
1:26:17
19'10"
+43:53
27.
Jef VANHOUT
BEL
K.O.L.
1:28:00
19'33"
+45:36
28.
Josy GLATIGNY
BEL
Balise 10
1:29:02
19'47"
+46:38
29.
Georges BARBIER
BEL
ASUB
1:48:29
24'06"
+1:06:05
30.
Jean-Marie LEGROS
BEL
C.O. Liège
1:50:39
24'35"
+1:08:15
NCL
Tim SANDS
GBR
SOC Wanderers
Top
H65
3600m
105m (16)
[H:]M:S
min/km
1.
Georges DEFERME
BEL
hamok
39:56
11'05"
2.
Kees GEERS
NED
NADA
42:07
11'41"
+2:11
3.
Mark VAN BRUGGEN
BEL
TROL
49:18
13'41"
+9:22
4.
Jos HOUBEN
BEL
K.O.L.
50:07
13'55"
+10:11
5.
Dirk ZWIKKER
NED
TROL
57:32
15'58"
+17:36
6.
Jos BYLEMANS
BEL
K.O.L.
58:11
16'09"
+18:15
7.
Vaclav BENACEK
FRA
CO Buhl & Florival
1:00:28
16'47"
+20:32
8.
Bert GEUDENS
BEL
K.O.L.
1:00:31
16'48"
+20:35
9.
Gerard ASSANTE
FRA
MAR-CO
1:00:49
16'53"
+20:53
10.
Aime FRANSSENS
BEL
TROL
1:01:44
17'08"
+21:48
11.
Christian ROBERT
FRA
Haute Saone Orientation
1:03:00
17'30"
+23:04
12.
Jacques FLAMENT
BEL
ASUB
1:06:56
18'35"
+27:00
13.
Claudy DUJARDIN
BEL
Balise 10
1:10:56
19'42"
+31:00
14.
William MITCHELL
GBR
Omega
1:11:36
19'53"
+31:40
15.
Michel GUIGUET
FRA
MAR-CO
1:15:49
21'03"
+35:53
16.
Bernard PONCE
BEL
Hainaut O.C.
1:22:16
22'51"
+42:20
Top
H70
3000m
85m (10)
[H:]M:S
min/km
1.
Jean OOMS
BEL
hamok
34:40
11'33"
2.
Ton ROOS
NED
HOC'93
36:06
12'01"
+1:26
3.
Willy KÜPPER
BEL
O.L.G. St. Vith ARDOC
39:28
13'09"
+4:48
4.
Phil MELLEBEEK
BEL
hamok
43:43
14'34"
+9:03
5.
Serge BLASCO
FRA
Club Athlétique Cherveix Cubas
47:19
15'46"
+12:39
6.
Jean-Pierre VAN DER CRUYS
BEL
ASUB
49:33
16'30"
+14:53
7.
Lucien TONNEAU
BEL
O.L.V. Eifel
1:02:23
20'47"
+27:43
8.
Jean BAYI
BEL
O.L.V. Eifel
1:09:58
23'19"
+35:18
9.
Wilhelm HOERNING
GER
SG Kelkheim
1:44:27
34'48"
+1:09:47
NCL
Norbert AST
FRA
Hautes Vosges Orientation
Top
H75+
3000m
85m (9)
[H:]M:S
min/km
1.
Henri VANDENBERK
BEL
K.O.L.
39:40
13'13"
2.
Adrianus DE RIJK
BEL
K.O.L.
40:04
13'21"
+0:24
3.
Jean-Marie DEMEUSE
BEL
C.O. Liège
41:48
13'56"
+2:08
4.
Michael HODSON
FRA
Scapa Nancy
44:21
14'46"
+4:41
5.
André LUXEN
BEL
Balise 10
45:24
15'08"
+5:44
6.
Brian WARD
GBR
Derwent Valley
1:09:21
23'07"
+29:41
7.
Klemens HERBRAND
BEL
O.L.G. St. Vith ARDOC
1:18:32
26'10"
+38:52
8.
Ewald REINERTZ
BEL
N.S.V. Amel
1:23:20
27'46"
+43:40
NCL
Bonaventur CLOOSTERMANS
BEL
hamok
Top
SE
4100m
90m (10)
[H:]M:S
min/km
1.
Robert HOOFD
BEL
ASUB
49:28
12'03"
2.
Tor ANSVED
IFK Lindigo SOK
52:40
12'50"
+3:12
3.
Annelies VERMONDEN
BEL
VVO 96
1:00:00
14'38"
+10:32
4.
Pauline DEHON
ASUB
1:00:32
14'45"
+11:04
5.
Catherine DICKBURT
BEL
ASUB
1:00:47
14'49"
+11:19
6.
Julie VAN MUYSEN
BEL
Omega
1:12:04
17'34"
+22:36
7.
Nadine VERLINDEN
BEL
ASUB
1:15:25
18'23"
+25:57
8.
Michel EVRARD
BEL
O.L.V. Eifel
1:29:51
21'54"
+40:23
9.
Arwen TALLOEN
BEL
Omega
1:38:43
24'04"
+49:15
NCL
Hugo BASTIN
Indiv.
Top
LE
6100m
110m (7)
[H:]M:S
min/km
1.
Robert REUTER
Indiv.
1:18:26
12'51"
2.
Katrien TALLOEN
Omega
1:44:05
17'03"
+25:39
3.
Andrey KRYLOVKIY
Indiv.
1:47:51
17'40"
+29:25
4.
Sébastien BOURGEOIS
Indiv.
1:56:25
19'05"
+37:59
5.
Christian SMOLDERS
BEL
ASUB
2:08:25
21'03"
+49:59
6.
Manon DEUXANT
BEL
C.O. Pégase
2:13:03
21'48"
+54:37
7.
Donovan BARBIEUX
Indiv.
2:36:05
25'35"
+1:17:39
Top
SD
4100m
135m (11)
[H:]M:S
min/km
1.
Wouter VAN MUYSEN
BEL
Omega
50:48
12'23"
2.
Johan SHARP
SWE
IFK Lindigo SOK
1:09:32
16'57"
+18:44
3.
Simonne SILVI
BEL
K.O.L.
1:13:47
17'59"
+22:59
4.
Palavina LUIBOV
Indiv.
1:28:40
21'37"
+37:52
5.
Michel RYSENAER
BEL
ASUB
1:34:51
23'08"
+44:03
6.
Bernadette VANDERMEULEN
BEL
C.O. Liège
1:35:54
23'23"
+45:06
7.
Irina KRYLOVSKAYA
Indiv.
1:45:23
25'42"
+54:35
8.
Jeannie CROSS
GBR
Altaïr C.O.
1:48:02
26'20"
+57:14
9.
Véronique BRUS
BEL
C.O. Pégase
2:44:02
40'00"
+1:53:14
NCL
Albino CAMPANA
SUI
ASCO Lugano
NCL
Maya MICHEL
BEL
C.O. Pégase
Top
LD
6300m
160m (14)
[H:]M:S
min/km
1.
David LEMAIRE
BEL
ASUB
57:13
9'04"
2.
Martin NOLTE
OLV Uslar
58:14
9'14"
+1:01
3.
Gerard MOOIMAN
NED
K.O.L.
1:02:15
9'52"
+5:02
4.
Peter FOPPEN
NED
MINOR
1:08:17
10'50"
+11:04
5.
Dominique STAS
BEL
ASUB
1:09:55
11'05"
+12:42
6.
Alain HEUKEMES
BEL
N.S.V. Amel
1:13:37
11'41"
+16:24
7.
Brick RAIMONDS
IFK Lindigo SOK
1:14:06
11'45"
+16:53
8.
Anne WERDING
BEL
O.L.G. St. Vith ARDOC
1:16:14
12'06"
+19:01
9.
Alan CROSS
GBR
Altaïr C.O.
1:21:33
12'56"
+24:20
10.
Michel DE LANNOY
BEL
ASUB
1:31:09
14'28"
+33:56
11.
Frank VINKX
BEL
Omega
1:35:40
15'11"
+38:27
12.
Kris GEETS
BEL
VVO 96
1:53:07
17'57"
+55:54
13.
Michel LORENT
BEL
Hainaut O.C.
2:06:52
20'08"
+1:09:39
14.
Roeland VAN AKEN
BEL
Omega
3:17:21
31'19"
+2:20:08
Top
Total
Omega
53
ASUB
42
K.O.L.
41
TROL
41
C.O. Liège
35
hamok
23
Hainaut O.C.
22
O.L.G. St. Vith ARDOC
21
C.O. Pégase
16
Balise 10
12
O.L.V. Eifel
12
Hermathenae CO
11
ASCO Lugano
9
Indiv.
7
Scapa Nancy
6
N.S.V. Amel
5
Borasca
4
MAR-CO
4
OS Charleville Mézières
4
Altaïr C.O.
3
B.A.B.A.
3
BUS Tuvalu
3
CO Colmar
3
IFK Lindigo SOK
3
Nyköpings OK
3
TV Eitelborn
3
CO UTOE Bellinzona
2
Club Athlétique Cherveix Cubas
2
DJK VFL Willich
2
Derwent Valley
2
Fingal Orienteers
2
Guyancourt Orientation 78
2
HOC'93
2
Haute Saone Orientation
2
Hautes Vosges Orientation
2
IF Sibbo-Vargarna
2
Kolding Orienterings Klub
2
MINOR
2
MOCK
2
NADA
2
OLG The Hague
2
Orienteering Club MONA
2
SOC Wanderers
2
Salgótarjáni Dornyay SE
2
Totana Orientacion
2
UZO
2
VVO 96
2
YCONE SENS
2
ARGUS
1
BRITISH ARMY ORIENTEERING CLUB
1
CO Buhl & Florival
1
CO Saint-Nicolas
1
Luxembourg-Orienteering
1
OL - Domino
1
OLG Herzogenbuchsee
1
OLV Uslar
1
SG Kelkheim
1
SOK Aneby
1
Slask Wroclaw
1
Total: 444