ASOM Training
Zonnebeke 29.6.2018
TROL
Last updated: 30.06.2018 10:47:24
Contact/Remarks:
jeremygenar@gmail.com
D:01
D:02
H:01
H:02
Total
NCL
not classified
--
out of competition
D:01
3350m (31)
[H:]M:S
min/km
1.
Kerstin UIBOUPIN
EST
OK Võru
20:20
6'04"
2.
Ellen DESCHEPPER
BEL
TROL
20:23
6'05"
+0:03
3.
Kirstin MAXWELL
GBR
Roxburgh Reivers
21:32
6'25"
+1:12
4.
Sandra GROSBERGA
LAT
IGTISA
21:49
6'30"
+1:29
5.
Lone Karin BROCHMANN
NOR
Baekkelagets SK
22:46
6'47"
+2:26
6.
Krystal NEUMANN
AUS
Järla Orientering
23:05
6'53"
+2:45
7.
Sigrid ALEXANDERSEN
NOR
NTNUI
24:04
7'11"
+3:44
8.
Tereza JANOSIKOVA
CZE
SK Severka Sumperk
24:32
7'19"
+4:12
9.
Hannah THIELS
BEL
Hainaut O.C.
26:41
7'57"
+6:21
10.
Ulrika BORNETUN
SWE
Bogla OK
27:00
8'03"
+6:40
11.
Tanya TAYLOR
GBR
Lincoln Orienteering Group
27:20
8'09"
+7:00
12.
Vanessa VAN BREEDAM
BEL
TROL
27:46
8'17"
+7:26
13.
Ellen BOURGONJON
BEL
TROL
28:48
8'35"
+8:28
14.
Virpi KOMULAINEN
FIN
Olifant
28:58
8'38"
+8:38
15.
Renske GOOSSENS
BEL
TROL
29:15
8'43"
+8:55
16.
Aurélie DESCHEPPER
BEL
Balise 10
29:21
8'45"
+9:01
17.
Stella LEWSLEY
GBR
Border Liners
29:27
8'47"
+9:07
18.
Nataliya HATSUK
BLR
Belarus
30:13
9'01"
+9:53
19.
Geneviève NYS
BEL
Hainaut O.C.
33:00
9'51"
+12:40
20.
Claire MUYLLAERT
BEL
ASUB
35:12
10'30"
+14:52
21.
Julie SMEETS
BEL
Omega
35:51
10'42"
+15:31
22.
An DUYCK
BEL
ASUB
37:45
11'16"
+17:25
23.
Clare HANNA
GBR
Lincoln Orienteering Group
38:24
11'27"
+18:04
24.
Odette MORET
BEL
K.O.L.
38:52
11'36"
+18:32
25.
Juliette VIDAL
BEL
TROL
39:38
11'49"
+19:18
26.
Alice NEHT
GER
TTT
40:19
12'02"
+19:59
27.
Marie-Christine METTEN
BEL
K.O.L.
45:44
13'39"
+25:24
NCL
Anja POTVIN
FRA
CO Colmar
NCL
Charlotte WARD
GBR
HALO
NCL
Galina VINOGRADOVA
RUS
Team Russia
NCL
Silke VAN ROOY
BEL
TROL
Top
D:02
2580m (41)
[H:]M:S
min/km
1.
Michele DAWSON
AUS
Garingal
16:19
6'19"
2.
Tille DE SMUL
BEL
Omega
19:57
7'43"
+3:38
3.
Carol EDWARDS
GBR
Border Liners
20:16
7'51"
+3:57
4.
Joli WEHRLI
SUI
Swiss O Tours
21:05
8'10"
+4:46
5.
Christine KIDDIER
GBR
Border Liners
21:45
8'25"
+5:26
6.
Marion PAYNE-BIRD
GBR
Guildford Orienteers
23:09
8'58"
+6:50
7.
Monica ROELING
NED
TROL
23:22
9'03"
+7:03
8.
Jane BURGESS
GBR
Derwent Valley Orienteers
23:59
9'17"
+7:40
9.
Diane LEAKEY
GBR
South London Orienteers
24:31
9'30"
+8:12
10.
Maggie ROACH
LUX
Luxembourg Orienteering
25:15
9'47"
+8:56
11.
Eileen MAXWELL
GBR
Roxburgh Reivers
25:32
9'53"
+9:13
12.
Mary NIXON
GBR
Southampton Orienteering Club
25:59
10'04"
+9:40
13.
Lina JASULAITYTE
LTU
Olifant
26:17
10'11"
+9:58
14.
Karen BECKMAN
NZL
HBOC
26:19
10'12"
+10:00
15.
Anne CUNNINGHAM
GBR
Derwent Valley Orienteers
26:50
10'24"
+10:31
16.
Lotte VERHAEGEN
BEL
Omega
27:24
10'37"
+11:05
17.
Lieve GEENS
BEL
TROL
28:14
10'56"
+11:55
18.
Christiane TOEBINTE
BEL
Balise 10
29:04
11'15"
+12:45
19.
Jean O'NEILL
IRL
Fingal Orienteers
29:05
11'16"
+12:46
20.
Muriel CHOUFFART
BEL
C.O. Liège
29:15
11'20"
+12:56
21.
Laura COX
IRL
Wato
31:00
12'00"
+14:41
22.
Clara COX
BEL
Omega
31:12
12'05"
+14:53
23.
Angelique DE GRANDE
BEL
Omega
31:17
12'07"
+14:58
24.
Noor DE MITS
BEL
TROL
31:52
12'21"
+15:33
25.
Kiara NIJST
BEL
Omega
32:26
12'34"
+16:07
26.
Carol SANDS
GBR
Bristol Orienteering Klub
32:35
12'37"
+16:16
27.
Christa ZWIKKER
NED
ARGUS
33:28
12'58"
+17:09
28.
Jean PAYNE
GBR
DEE
33:46
13'05"
+17:27
29.
Anita BAERTS
BEL
Borasca
35:21
13'42"
+19:02
30.
Gail PARKER
GBR
South London Orienteers
36:50
14'16"
+20:31
31.
Jillian DEVINE
GBR
Southampton Orienteering Club
37:40
14'35"
+21:21
32.
Lily-Anne COLE
BEL
TROL
40:14
15'35"
+23:55
33.
Irene CRAWSHAW
GBR
Manchester and District Orienteering Club
41:00
15'53"
+24:41
34.
Jana COX
IRL
Wato
41:17
16'00"
+24:58
35.
Barbara DAWSON
AUS
Garingal
41:24
16'02"
+25:05
36.
Patricia HART
GBR
Sarum
43:30
16'51"
+27:11
37.
Lynn BRANFORD
GBR
Wimborne orienteers
44:36
17'17"
+28:17
38.
Jane LEGROSCOLLARD
BEL
TROL
44:45
17'20"
+28:26
39.
Annabelle LIEGEOIS
BEL
Balise 10
47:23
18'21"
+31:04
40.
Mara DE CLERCQ
BEL
TROL
51:07
19'48"
+34:48
NCL
Jane CAMPBELL
GBR
Guyancourt Orientation 78
Top
H:01
3350m (83)
[H:]M:S
min/km
1.
Tim ROBERTSON
NZL
Koovee
16:05
4'48"
2.
Marvin GOERICKE
GER
Berliner TGC
17:09
5'07"
+1:04
3.
Davis DISLERS
LAT
Ozons
17:13
5'08"
+1:08
4.
Yannick MICHIELS
BEL
TROL
17:16
5'09"
+1:11
5.
Chris SMITHARD
GBR
Forth Valley Orienteers
17:37
5'15"
+1:32
6.
Frederic TRANCHAND
FRA
Paimion Rasti
18:08
5'24"
+2:03
7.
Devon BECKMAN
NZL
HBOC
18:39
5'34"
+2:34
8.
Joseph LYNCH
NZL
PAPO
18:49
5'37"
+2:44
9.
Toby WILSON
AUS
Garingal
18:51
5'37"
+2:46
10.
Lennard GHEYSELS
BEL
Omega
18:58
5'39"
+2:53
11.
Max GRIFFITHS
NZL
North West
19:10
5'43"
+3:05
12.
Simon KREKELS
BEL
TROL
19:13
5'44"
+3:08
13.
Daniel MONCKTON
NZL
North West
20:02
5'58"
+3:57
14.
Kim JANSEN
BEL
Omega
20:22
6'04"
+4:17
15.
Pavel KRASKO
BLR
Belarus
20:24
6'05"
+4:19
16.
Callum HILL
NZL
North West
20:35
6'08"
+4:30
17.
Cameron DE L'ISLE
NZL
North West
20:39
6'09"
+4:34
18.
Thomas COCHRANE
GBR
North Gloucestershire Orienteering Club
21:14
6'20"
+5:09
19.
Wannes HENDRICKX
BEL
K.O.L.
21:15
6'20"
+5:10
20.
Siegfried BAKELANTS
BEL
hamok
21:25
6'23"
+5:20
21.
Øystein KVAAL ØSTERBØ
NOR
IFK Lidingö
21:35
6'26"
+5:30
22.
Warre DE CUYPER
BEL
K.O.L.
21:44
6'29"
+5:39
23.
Martijn HUS
BEL
K.O.L.
22:08
6'36"
+6:03
24.
Garnt SWINKELS
NED
KOVZ
22:12
6'37"
+6:07
25.
Brodie NANKERVIS
AUS
Esk Valley Orienteering Club
22:14
6'38"
+6:09
26.
Willem BAKELANTS
BEL
Omega
22:39
6'45"
+6:34
27.
Sergey MIKHALKIN
BLR
Eridan
22:42
6'46"
+6:37
28.
Ian MAXWELL
GBR
Roxburgh Reivers
22:43
6'46"
+6:38
29.
Topias AHOLA
FIN
Navi
23:01
6'52"
+6:56
30.
Dieter COEN
BEL
TROL
24:01
7'10"
+7:56
31.
Keith TONKIN
GBR
Border Liners
24:11
7'13"
+8:06
32.
James CRAWFORD
GBR
Guildford Orienteers
24:43
7'22"
+8:38
33.
Nick GREEN
GBR
Guildford Orienteers
24:45
7'23"
+8:40
34.
Chi Kin MAN
HKG
HKIOF
25:07
7'29"
+9:02
35.
Joris SMET
BEL
TROL
25:10
7'30"
+9:05
36.
Gordon PARKER
GBR
South London Orienteers
25:25
7'35"
+9:20
37.
Roger LARSSON
SWE
Bogla OK
25:43
7'40"
+9:38
38.
Patrick HOCK
BEL
O.L.G. St. Vith ARDOC
25:49
7'42"
+9:44
39.
Danil SALIMOV
RUS
Orienta Ski-o
26:00
7'45"
+9:55
40.
Michael HOCK
BEL
O.L.G. St. Vith ARDOC
26:05
7'47"
+10:00
41.
Neil HARVATT
GBR
HALO
26:07
7'47"
+10:02
42.
Piotr DELANDMETER
BEL
ASUB
26:32
7'55"
+10:27
43.
Espen Fyhn NILSEN
NOR
Stavanger OK
26:51
8'00"
+10:46
44.
Kai SAKSMAN
FIN
OK TON
27:14
8'07"
+11:09
45.
Mike CAPPER
GBR
Limestone Cowboys
27:39
8'15"
+11:34
46.
Tino NIJST
BEL
Omega
27:52
8'19"
+11:47
47.
Simon BRANFORD
GBR
Wimborne orienteers
27:57
8'20"
+11:52
48.
Johan DE CONINCK
BEL
K.O.L.
28:01
8'21"
+11:56
49.
Peter HARRIS
GBR
HALO
28:30
8'30"
+12:25
50.
Yves DE MITS
BEL
TROL
28:36
8'32"
+12:31
51.
Chris BRANFORD
GBR
Wimborne orienteers
28:41
8'33"
+12:36
Ferdinand GEBOERS
BEL
K.O.L.
28:41
8'33"
+12:36
53.
Stefan HERLE
GER
TTT
29:05
8'40"
+13:00
54.
Tom BIRTHWRIGHT
GBR
North Gloucestershire Orienteering Club
29:14
8'43"
+13:09
55.
Kurt SMET
BEL
TROL
29:28
8'47"
+13:23
56.
Patrice LOMBET
BEL
Balise 10
30:24
9'04"
+14:19
57.
Oleg KUZMOVYCH
UKR
Ukranian Hunters
31:15
9'19"
+15:10
58.
Andrew COX
IRL
Wato
31:24
9'22"
+15:19
Wolf DE MITS
BEL
TROL
31:24
9'22"
+15:19
60.
Albert VAN CANEGHEM
BEL
K.O.L.
31:57
9'32"
+15:52
61.
Nick CAMPBELL
GBR
Guyancourt Orientation 78
32:37
9'44"
+16:32
62.
Julius GARRAY
BEL
C.O. Liège
33:10
9'54"
+17:05
63.
Norbert DEMEYERE
BEL
K.O.L.
33:48
10'05"
+17:43
64.
William NICQUE
BEL
TROL
33:52
10'06"
+17:47
65.
Philippe DOFFIGNY
BEL
Balise 10
34:40
10'20"
+18:35
66.
Jelle BAKELANTS
BEL
K.O.L.
35:03
10'27"
+18:58
67.
Dirk ZWIKKER
NED
ARGUS
35:50
10'41"
+19:45
68.
Richard SPENDLOVE
GBR
East Pennine Orienteering Club
36:13
10'48"
+20:08
69.
Sammy MOERMAN
BEL
indiv
36:34
10'54"
+20:29
Wouter PIETERS
BEL
indiv
36:34
10'54"
+20:29
71.
Kieran DEVINE
GBR
Southampton Orienteering Club
37:04
11'03"
+20:59
72.
Rune DE CLERCQ
BEL
TROL
37:55
11'19"
+21:50
73.
Boudewijn VAN AUTREVE
BEL
TROL
38:01
11'20"
+21:56
74.
Eric NOBELS
BEL
C.O. Militaire Belge
38:34
11'30"
+22:29
75.
Johan CLAES
BEL
Borasca
40:25
12'03"
+24:20
76.
Eddie DESMEDT
BEL
TROL
42:48
12'46"
+26:43
77.
Paul BOLSENS
BEL
TROL
46:10
13'46"
+30:05
78.
Keith SYKES
GBR
East Pennine Orienteering Club
51:28
15'21"
+35:23
NCL
Alexander KLESSEN
GER
Berliner TGC
NCL
Brian WARD
GBR
HALO
NCL
Emil AHLBECK
NOR
Fossum IF
NCL
Paul ALLÉ
FRA
Scapa Nancy
--
Aidan DAWSON
AUS
Garingal
Top
H:02
2580m (32)
[H:]M:S
min/km
1.
Tony UDRIS
GBR
South Yorkshire Orienteers
17:02
6'36"
2.
David HUNT
GBR
Bristol Orienteering Klub
17:31
6'47"
+0:29
3.
David SEWARD
GBR
Swansea Bay OC
18:07
7'01"
+1:05
4.
Alan LEAKEY
GBR
South London Orienteers
19:09
7'25"
+2:07
5.
Marc VAN DE MAELE
BEL
K.O.L.
19:59
7'44"
+2:57
6.
Luc HEUNINCKX
BEL
K.O.L.
20:37
7'59"
+3:35
7.
Andy LEWSLEY
GBR
Border Liners
22:03
8'32"
+5:01
8.
Mike IN 'T GROEN
NED
TROL
22:16
8'37"
+5:14
9.
Peter KELCHTERMANS
BEL
TROL
22:20
8'39"
+5:18
10.
Mike HAMPTON
GBR
OD Rugby
22:30
8'43"
+5:28
11.
Graeme DAWSON
AUS
Garingal
24:10
9'22"
+7:08
12.
David ROACH
LUX
SUD O LUX
25:39
9'56"
+8:37
13.
Jeffrey BAKER
GBR
Lincoln Orienteering Group
27:33
10'40"
+10:31
14.
Gérard LEFRANÇOIS
FRA
AC Beauchamp
27:40
10'43"
+10:38
15.
René STEENSSENS
BEL
Balise 10
28:56
11'12"
+11:54
16.
Marc CEULEMANS
BEL
TROL
29:00
11'14"
+11:58
17.
Paul CHANNING
GBR
Southampton Orienteering Club
29:05
11'16"
+12:03
18.
Bill GRIFFITHS
GBR
Eborienteers
29:46
11'32"
+12:44
19.
Thomas JANSEN
BEL
Omega
30:37
11'52"
+13:35
20.
Nathan JANSEN
BEL
Omega
31:16
12'07"
+14:14
21.
Brian HART
GBR
Sarum
32:15
12'30"
+15:13
22.
Daniel KELLY
GBR
Wato
32:30
12'35"
+15:28
23.
Tim SANDS
GBR
Bristol Orienteering Klub
32:33
12'36"
+15:31
24.
Oswald VAN BOCKSTAL
BEL
TROL
33:04
12'48"
+16:02
25.
Viek DE MITS
BEL
TROL
33:42
13'03"
+16:40
26.
Thor DE MITS
BEL
TROL
34:39
13'25"
+17:37
27.
Ruud SCHONEWILLE
NED
Borasca
35:25
13'43"
+18:23
NCL
Andy PAYNE
GBR
DEE
NCL
Grahame CRAWSHAW
GBR
Manchester and District Orienteering Club
NCL
Levente TUGYI
HUN
Diosgyori Tajfuto Club
NCL
Ronald SOMERS
NED
K.O.L.
NCL
Rudy CANTRE
BEL
K.O.L.
Top
Total
TROL
30
K.O.L.
14
Omega
12
Balise 10
6
Border Liners
5
Garingal
5
HALO
4
North West
4
South London Orienteers
4
Southampton Orienteering Club
4
Wato
4
ASUB
3
Borasca
3
Bristol Orienteering Klub
3
Guildford Orienteers
3
Lincoln Orienteering Group
3
Roxburgh Reivers
3
Wimborne orienteers
3
ARGUS
2
Belarus
2
Berliner TGC
2
Bogla OK
2
C.O. Liège
2
DEE
2
Derwent Valley Orienteers
2
East Pennine Orienteering Club
2
Guyancourt Orientation 78
2
HBOC
2
Hainaut O.C.
2
Manchester and District Orienteering Club
2
North Gloucestershire Orienteering Club
2
O.L.G. St. Vith ARDOC
2
Olifant
2
Sarum
2
TTT
2
indiv
2
AC Beauchamp
1
Baekkelagets SK
1
C.O. Militaire Belge
1
CO Colmar
1
Diosgyori Tajfuto Club
1
Eborienteers
1
Eridan
1
Esk Valley Orienteering Club
1
Fingal Orienteers
1
Forth Valley Orienteers
1
Fossum IF
1
HKIOF
1
IFK Lidingö
1
IGTISA
1
Järla Orientering
1
KOVZ
1
Koovee
1
Limestone Cowboys
1
Luxembourg Orienteering
1
NTNUI
1
Navi
1
OD Rugby
1
OK TON
1
OK Võru
1
Orienta Ski-o
1
Ozons
1
PAPO
1
Paimion Rasti
1
SK Severka Sumperk
1
SUD O LUX
1
Scapa Nancy
1
South Yorkshire Orienteers
1
Stavanger OK
1
Swansea Bay OC
1
Swiss O Tours
1
Team Russia
1
Ukranian Hunters
1
hamok
1
Total: 187